suzman5_YE  AUNG  THU_AFP_Getty Images_farming technology Ye Aung Thu/AFP/Getty Images

Světlé stránky digitální disrupce

SEATTLE – Technologie se často přeceňují; buď je považujeme za všelék na problémy světa, nebo za neodvratnou kletbu způsobující disrupce a vykořeňující nejzranitelnější. Z historického hlediska však není ani jedna tato charakteristika přesná. Od parního stroje až po osobní počítač platilo a platí, že vynálezy transformují společnost složitými způsoby. Celkově však technologie vždy vytvářely více pracovních míst a ekonomických příležitostí, než kolik jich ničily. Tento trend bude pravděpodobně pokračovat.

Proč jsem tak optimistický? Protože kamkoliv se podívám, tam vedoucí představitelé přizpůsobují své ekonomiky tak, aby zajistili, že technologické změny a automatizace nebudou přítěží, nýbrž výhodou. Jak nedávno poznamenala komise „Pathways for Prosperity“ při Oxfordské univerzitě, za předpokladu „optimismu a společného postupu“ mohou takzvané hraniční technologie posilovat i nejchudší země.

Velkou část moderních dějin se industrializace tažená exportem a bohatství přírodních zdrojů pokládaly za jediné mechanismy udržení trvalého růstu v rozvojovém světě. Nové technologie a schopnost kombinovat je se starými inovacemi však dnes daly lidem větší slovo při rozhodování o vlastním ekonomickém osudu.

https://prosyn.org/IayNJogcs