women's education Brent Stirton/Getty Images

Vzdělání pro křehké státy

WASHINGTON – Nadace Billa a Melindy Gatesových zveřejní koncem tohoto měsíce výroční zprávu (Goalkeepers report card), která vyhodnotí pokrok směrem k plnění Cílů trvale udržitelného rozvoje OSN. Mezi očekávanými zjištěními figuruje i předpověď, že do roku 2050 se téměř 90% globální chudoby bude koncentrovat v subsaharské Africe a dvě třetiny nejchudších lidí světa budou bydlet v pouhých deseti zemích.

Schopnost identifikovat slabá místa lidského rozvoje – označujeme je jako „silně mimoběžné země“ (SOTC) – by teoreticky měla usnadnit aplikaci řešení. Některé humanitární agentury se bohužel křehkým státům vyhýbají ze strachu, že tam budou jen mrhat prostředky. V současné době směřuje do SOTC necelá čtvrtina programovatelné pomoci z členských zemí OECD.

Představa, že křehkost zvěstuje nezdar, je ovšem pomýlená. Při odpovídajícím plánování je možné realizovat projekty, které zlepšují životy i na nejriskantnějších místech. A nejlepší na tom je, že víme, kde začít: investováním vyšších částek do lidského kapitálu, zejména v oblasti vzdělání.

Podle zprávy Goalkeepers se počet dětí zapsaných do základních škol v Africe zvýšil z 60 milionů v roce 2000 na dnešních zhruba 250 milionů, přičemž tempo tohoto růstu bylo u chlapců i dívek totožné. Ačkoliv však do škol dochází více dětí, jejich kvalita zůstává nevyrovnaná. Aktuálním úkolem je proto zajištění, aby si všechny děti včetně těch, které do škol docházejí – bez ohledu na ročník –, osvojily plný rozsah znalostí, které potřebují k prosperujícímu životu.

Mají-li mít mladí lidé největší naději na úspěch, musí být pevné i oba sousední články základního školství – předškolní výchova a střední školství. Předškolní výchova připravuje děti na základní školu tím, že je učí spolupráci, vytrvalosti, sebeovládání a dalším nezbytným kvalitám. Tato formativní léta jsou pro vzdělání dítěte klíčová, protože podle UNESCO se u více než poloviny všech dětí a adolescentů na světě nikdy nevyvinou základní předpoklady k tomu, aby se byli schopni učit po celý život.

Na opačném konci spektra stojí střední školství, které adolescentům pomáhá s přípravou na trh práce. Chtějí-li studenti na této úrovni uspět, musí dosáhnout alespoň minimální zdatnosti ve čtení, matematice a bezpočtu nekognitivních schopností. I zde jsou však vzdělávací výsledky zklamáním. V nízkopříjmových zemích postrádá devět z deseti mladých lidí základní středoškolské dovednosti v řadě nezbytných oblastí, od gramotnosti a kritického myšlení po matematiku a schopnost řešit problémy. Odhaduje se, že jen v subsaharské Africe 200 milionů mladých lidí (přibližně 90% žáků základních škol a prvních ročníků středních škol) nedokáže číst základní texty.

Introductory Offer: Save 30% on PS Digital
PS_Digital_1333x1000_Intro-Offer1

Introductory Offer: Save 30% on PS Digital

Access every new PS commentary, our entire On Point suite of subscriber-exclusive content – including Longer Reads, Insider Interviews, Big Picture/Big Question, and Say More – and the full PS archive.

Subscribe Now

Rozvojoví specialisté vědí, že kvalitní vzdělání je transformativní nejen pro studenty, ale i pro rodiny, komunity a státy. Jedna studie z roku 2008 zjistila, že kvalita školského systému země – a kognitivní schopnosti absolventů – pozitivně ovlivňuje hospodářský růst. Už sama tato skutečnost by měla přesvědčit křehké státy a jejich dárce, aby investovali do rozšíření přístupu ke kvalitnímu vzdělání.

Existují však i další, méně přímé přínosy, zejména pro ženy a dívky. Tak především vzdělanější ženy odkládají těhotenství a obvykle mají menší rodiny. Rozvojoví experti, demografové a vzdělávací aktivisté si uvědomují, že v mnoha koutech světa postavení žen přímo souvisí s velikostí rodiny. Náš výzkum například zjistil, že žena s nulovou školní docházkou bude mít v průměru o 4-5 dětí více než žena s nejméně 12 lety školní docházky.

Z rozšíření vzdělávacích příležitostí pro dívky by měla prospěch i planeta. Mezinárodní institut aplikované systémové analýzy předpověděl, že kdyby každá dívka na světě dokončila střední školu, klesla by porodnost a globální růst populace by se zpomalil o plné dvě miliardy lidí do roku 2045 a o více než pět miliard lidí do roku 2010. Toto zpomalení by bylo ještě výraznější, kdyby 214 milionů žen z celého světa, které se chtějí vyhnout těhotenství, ale nemohou si dovolit antikoncepci, mělo přístup ke službám plánování rodičovství. Ne náhodou žijí mnohé tyto ženy v zemích, kde do škol dochází méně dívek než chlapců.

Celkově vzato by školní vzdělávání a plánování rodičovství mohly ve výsledku znamenat snížení emisí oxidu uhličitého o 120 gigatun během následujících třiceti let, neboť menší počet lidí spotřebuje méně zdrojů. Není tedy překvapivé, že podle názoru ekologů jako Paul Hawken patří školství – a zejména vzdělávání dívek – mezi nejúčinnější kroky, které svět může podniknout v boji proti klimatickým změnám.

Výroční zpráva Goalkeepers je připomínkou, že problémy typu nerovnosti pohlaví, podvýživy, násilí a politické nestability budou sužovat nejchudší lidi světa i v nadcházejících desetiletích. Málokteré řešení je přitom tak efektivní jako kvalitní vzdělávání. Kdyby křehké státy a mezinárodní dárci nasměrovali více zdrojů do posílení tří pilířů vzdělání – předškolního, základního a středního –, pak by země označované jako SOTC konečně měly šanci přestat být mimoběžnými.

Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka.

https://prosyn.org/VuyHYXccs