buruma165_ Alex WongGetty Images_republicans praying Alex Wong/Getty Images

Katolictví a jeho výzvy

NEW YORK – Francouzský aristokrat Alexis de Tocqueville se ve 30. letech 18. století ve snaze odhalit tajemství americké demokracie zamýšlel nad významnou rolí náboženství v životě Američanů. Američtí křesťané unikli papežské autoritě, tvrdil, a tím se osvobodili od jakékoliv náboženské autority. Křesťanství v Novém světě, uzavřel, tedy nelze označit jinak než jako „demokratické a republikánské“.

Výrazem „republikánský“ přitom samozřejmě neměl na mysli Republikánskou stranu, nýbrž republikánskou formu vlády. A většina křesťanů, s nimiž se setkal, byli protestanti. Americkou republiku založili protestanti a převážně protestantské byly dlouho i americké elity. John Fitzgerald Kennedy je dosud jediným katolickým prezidentem USA a i on musel během předvolební kampaně veřejně prohlásit, že na prvním místě bude loajální Spojeným státům, nikoliv Římu.

Od založení republiky protestanty v roce 1776 se však stalo něco mimořádného. Pět z osmi současných soudců Nejvyššího soudu jsou katolíci a brzy k nim může přibýt šestý. A jeden z protestantských soudců, Neil Gorsuch, byl vychován jako katolík. (Zbylí dva soudci jsou Židé.) Katoličkou je i předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a také federální ministr spravedlnosti William Barr. A Joe Biden, který by se mohl stát příštím prezidentem, rovněž vyznává katolickou víru.

https://prosyn.org/NLNLT0Ycs