calvino1_PixelPopGetty Images_womanbusiness PixelPop/Getty Images

Znaczenie gospodarcze równości płci

LUKSEMBURG – Trudno znaleźć słowo, które byłoby bardziej adekwatne do największych globalnych wyzwań i priorytetów politycznych niż „włączenie” – motto tegorocznego Międzynarodowego Dnia Kobiet. Inkluzywny, zielony wzrost gospodarczy przynoszący korzyści całemu społeczeństwu jest niezbędnym elementem zrównoważonego dobrobytu, spójności społecznej, konkurencyjności i stabilności geopolitycznej. Wsparcie dla sprawiedliwej transformacji, która obejmie wszystkich członków naszych społeczeństw, ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że działania na rzecz klimatu oraz transformacja cyfrowa okażą się drogą do bardziej zrównoważonego i bezpieczniejszego świata.

Równość płci i równe prawa to nie tylko kwestie sprawiedliwości, lecz także sprawy o ogromnym znaczeniu gospodarczym. Badania Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) sugerują, że zmniejszenie różnicy w traktowaniu osób różnej płci na rynkach pracy może zwiększyć PKB na rynkach wschodzących i w gospodarkach rozwijających się o prawie 8%. Korzyści z pełnego zniwelowania różnicy w traktowaniu osób różnej płci byłyby jeszcze większe i skutkowałyby wzrostem PKB w tych krajach średnio o 23%.

Mówiąc najprościej, różnorodność i równa rola kobiet w gospodarce, podejmowaniu decyzji oraz debatach politycznych oznacza lepsze rezultaty. Zmobilizowanie wszystkich dostępnych zasobów talentu pozwala zmaksymalizować produktywność i konkurencyjność, co będzie miało kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania zmianom klimatu oraz budowy globalnego dobrobytu. Jest to szczególnie ważne w czasie, gdy skumulowane skutki kryzysu klimatycznego, pandemii COVID-19 oraz inwazji Rosji na Ukrainę stawiają pod znakiem zapytania wiele osiągnięć, które wydawały się już pewne.

https://prosyn.org/Ldnihzcpl