calvino1_PixelPopGetty Images_womanbusiness PixelPop/Getty Images

Ekonomické přínosy spojené s rovností žen a mužů

LUCEMBURK – Těžko bychom hledali výstižnější slovo vyjadřující největší globální výzvy a politické priority, než je „začleňování“ neboli inkluze – téma letošního Mezinárodního dne žen. Inkluzivní, zelený hospodářský růst, který je prospěšný pro celou společnost, je nezbytnou součástí udržitelné prosperity, sociální soudržnosti, konkurenceschopnosti a geopolitické stability. Chceme-li aby opatření v oblasti klimatu a digitální transformace vedla k udržitelnějšímu a bezpečnějšímu světu, má zásadní význam podpora „spravedlivé transformace“, jež bude pamatovat na všechny články naší společnosti.

Rovnost žen a mužů a rovná práva nejsou jen otázkou spravedlnosti, ale mají i zásadní ekonomický význam. Jak naznačuje výzkum Mezinárodního měnového fondu (MMF), snížení nerovnosti mezi ženami a muži na trhu práce by mohlo přinést zvýšení HDP o téměř 8 %.  Pokud by byla nerovnost mezi ženami a muži na rozvíjejících se trzích a v rozvojových ekonomikách odstraněna úplně, byl by ekonomický přínos ještě vyšší; HDP v těchto zemích by vzrostl v průměru o 23 %.

Jednoduše řečeno: rozmanitost a rovnocenná role žen v ekonomice, při rozhodování a v politických debatách přináší lepší výsledky. Využití všech dostupných talentů maximalizuje produktivitu a konkurenceschopnost. To bude mít zásadní význam pro řešení změny klimatu a podporu globální prosperity. To je obzvlášť důležité v době, kdy hrozí, že dopady klimatické krize, pandemie onemocnění COVID-19 a ruské invaze na Ukrajinu zvrátí celou řadu úspěchů, které jsme již považovali za samozřejmost.

https://prosyn.org/Ldnihzccs