MMF jako globální finanční kotva

Dnešní pozdvižení na finančním trhu odhalilo slabiny současné globální finanční soustavy, z nichž mnohé sice byly známé, ale nijak se neřešily. Tato nečinnost je odrazem rostoucí složitosti a vazeb finanční soustavy a neexistence účinného ukotvení finanční stability. Obnova důvěry ve finanční trh se musela spolehnout na injekce likvidity ze strany hlavních centrálních bank. Byť se zdá, že opatření bylo úspěšné, zůstávají otázky, zda bylo možné chaosu předejít a jeho důsledky zmírnit.

MMF může v tomto ohledu sehrát významnou úlohu díky své ryze globální perspektivě zahrnující vyspělé i vyspívající a rozvojové ekonomiky, jež se do globální finanční soustavy čím dál větší měrou integrují. MMF se navíc nezaměřuje na finanční trhy per se , ale disponuje jedinečnou odbornou znalostí vazeb mezi reálnou a finanční ekonomikou. Konečně platí, že perspektiva MMF je univerzální, s dobrým výhledem na sektory a trhy.

Fond svého jedinečného postavení dosud plně nevyužil, neboť je často pasivní, co se týče oslovování ostatních, vysílání jasných poselství a udílení doporučení svým členům. Současné pozdvižení na finančním trhu však poukázalo na existenci mezer v regulaci a dohledu a na špatně chápané mezinárodní vazby, jež vyžadují globální reakci.

Jsme přesvědčeni, že MMF musí v otázkách finanční stability postupovat rázně a být proaktivnější s cílem předcházet budoucím krizím a zmírňovat je. MMF by měl úzce spolupracovat s Fórem pro finanční stabilitu, Bankou pro mezinárodní platby a dalšími příslušnými mezinárodními orgány. K posílení úlohy Fondu ve vztahu k finanční stabilitě navrhujeme konat ve třech souvisejících oblastech.

Zaprvé, MMF by měl finanční stabilitu prosazovat prostřednictvím multilaterálního dohledu. Měl by si najít místo v centru mezinárodních finančních trhů a zajišťovat analytickou platformu, a to nejen pro centrální banky a ministry financí, ale také pro regulátory, tvůrce norem a účastníky trhu.

Konkrétně by Fond měl zkvalitnit znalosti vazeb mezi kontrolními mechanismy a makroekonomickými poměry, včetně vývoje platebních bilancí a směnných kurzů, a to využitím hojnosti informací a odborných znalostí ze všech koutů mnoha zemí, jež získává při misích do svých 185 členských států. To by mu umožnilo stanovit makroekonomická rizika pro stabilitu a vybídnout kontrolory a regulátory k osvědčeným postupům. Stavěním na výzkumu by MMF mohl významněji přispět k debatě o makroekonomických a finančních důsledcích private equity, hedžových fondů a fondů svrchovaného majetku a vytvořit praktická doporučení ke zlepšení způsobu, jímž přispívají k mezinárodní finanční stabilitě.

Secure your copy of PS Quarterly: The Climate Crucible
PS_Quarterly_Q3-24_1333x1000_No-Text

Secure your copy of PS Quarterly: The Climate Crucible

The newest issue of our magazine, PS Quarterly: The Climate Crucible, is here. To gain digital access to all of the magazine’s content, and receive your print copy, subscribe to PS Premium now.

Subscribe Now

Zadruhé, MMF by měl finanční stabilitu prosazovat prostřednictvím bilaterálního dohledu. Musí se znovu zamyslet nad tím, jak se k finanční stabilitě stavět během každodenní práce se členy. Do pozorovacích činností MMF je třeba plně integrovat analýzu finančního sektoru.

MMF by také měl být proaktivnější a hovořit s větší upřímností v systémově významných zemích, kde se objevily nedostatky ve finančním dohledu a krizovém řízení. Měl by pomáhat vyspívajícím ekonomikám s formováním zdravých domácích finančních trhů. Tyto kroky by vyžadovaly, aby se posílila rozmanitost pracovních týmů MMF s cílem doplnit tradiční makroekonomické a fiskální kvalifikace odbornou znalostí finančního sektoru. Fond musí najmout více expertů na finanční sektor a méně spoléhat na akademické odborníky.

Zatřetí, Fond by měl být nápomocen členům, již mají dobře vypracované programy liberalizace své ekonomiky a její integrace do globální finanční soustavy. Měl by zvážit vypracování vhodných likviditních nástrojů k dodání důvěry ekonomikám vyspívajících trhů, které může postihovat krize mimo jejich kontrolu, místo aby je nutil vytvářet čím dál rozsáhlejší rezervy nebo se uchylovat k regionálním opatřením usilujícím o vlastní pojištění.

Činnost v těchto třech oblastech by přispěla k vytvoření multilaterální instituce s kompetencí a kvalifikací radit zemím v kontrolních a regulačních otázkách systémového významu. Současné pozdvižení podtrhuje, že mezinárodní finanční soustava takovou instituci potřebuje. Členská základna, již zastupujeme, – vyspělé a vyspívající země v Asii a Evropě – se chce na obnově posíleného MMF v centru mezinárodní měnové soustavy podílet.

https://prosyn.org/ndiiO57cs