radsch2_CHANDAN KHANNAAFP via Getty Images_usprotestsjournalistgeorgefloyd Chandan Khanna/AFP via Getty Images

Američtí policisté musí přestat útočit na novináře

WASHINGTON – Není nijak překvapivé, že se novináři vydají do ulic, aby informovali o největších a nejrozsáhlejších protestech, které Spojené státy v posledních více než 50 letech zažily. Překvapivé však je, že se tam novináři setkávají s násilím a represemi ze strany policie jen kvůli tomu, že dělají svou práci.

Od začátku demonstrací proti systémovému rasismu a policejní brutalitě, které zachvátily USA po smrti George Floyda, došlo k více než 380 doloženým incidentům s použitím násilí vůči novinářům. Některé případy se týkají novinářů, kteří se zapletli do víru násilných protestů a výtržností, ale podle US Press Freedom Tracker jsou v převážné většině případů – kolem 80% – pachateli policisté.

Tato křiklavá porušení svobody tisku jsou tedy stejně rozšířená jako protesty samotné – zprávy o nich přišly ze 61 komunit v 33 státech USA. Policisté, kteří za těmito útoky stojí, nedokážou postupovat podle zákona a dodržovat americkou ústavu. Novináři, kteří se jasně identifikovali, předložili novinářské průkazy a disponovali profesionálním vybavením, byli přesto napadáni, zatýkáni a stali se i terčem střelby. Stanovení, nakolik byly tyto cílené útoky rozšířené, bude představovat klíčovou součást řešení obecnějšího problému policejní beztrestnosti.

https://prosyn.org/X7MsmYIcs