Pomalý růst a nižší krajní rizika

NEW YORK – Globální ekonomika si v roce 2013 prožila další náročný rok. Růst vyspělých ekonomik se nadále držel pod úrovní trendu a výstup přibýval průměrným ročním tempem kolem 1 %, zatímco řada rozvíjejících se trhů zaznamenala zpomalení na 4,8% růst pod úrovní trendu. Co pro světovou ekonomiku po roce podměrečného 2,9% globálního růstu chystá rok 2014?

Dobrou zprávou je, že ve vyspělých ekonomikách i na rozvíjejících se trzích se mírně zvýší hospodářská výkonnost. Vyspělé ekonomiky, těžící z pěti let bolestivého snižování zadluženosti soukromého sektoru (domácností, bank a nefinančních firem), slabší fiskální brzdy (s výjimkou Japonska) a nadále držených vstřícných měnových politik, porostou ročním tempem kolem 1,9 %.

Nadto budou v roce 2014 méně vyčnívat takzvaná mezní rizika (nízká pravděpodobnost, šoky s obrovskými důsledky). Mnohem tlumenější bude například hrozba zhroucení eurozóny, dalšího ustrnutí státní správy či zápolení o dluhový strop ve Spojených státech, tvrdého přistání v Číně či války mezi Izraelem a Íránem kvůli šíření jaderných zbraní.

Přesto většina vyspělých ekonomik (USA, eurozóna, Japonsko, Velká Británie, Austrálie a Kanada) stěží dosáhne potenciálního růstu nebo se bude držet pod jeho úrovní. Domácnosti, banky a část nefinančních firem ve většině vyspělých ekonomik nadále zatěžují vysoké míry zadlužení, což ukazuje na pokračující zkracování dluhové páky. Vysoké rozpočtové schodky a břemena veřejného dluhu budou nutit vlády k pokračování v bolestivé fiskální korekci. Přemíra politických a regulatorních nejistot bude brzdit soukromé investiční výdaje.

Vyhlídky roku 2014 tlumí i dlouhodobější meze. V mnoha vyspělých ekonomikách hrozí riziko vytrvalé stagnace, vlivem negativního účinku let nedostatečných investic do lidského i fyzického kapitálu na růst produktivity. A strukturální reformy, jež tyto ekonomiky potřebují k posílení svého potenciálního růstu, se budou uskutečňovat příliš pomalu.

Přestože mezní rizika eurozóny jsou nižší, její fundamentální problémy zůstávají nevyřešené: nízký potenciální růst, vysoká nezaměstnanost, ještě vyšší a rostoucí hladiny veřejného dluhu, ztráta konkurenční schopnosti a pomalý pokles jednotkových mzdových nákladů (jemuž nepomáhá silné euro) a mimořádně přísné přidělování úvěrů, vzhledem k pokračujícímu zkracování dluhové páky bank. Pokrok směřující k bankovní unii přitom bude pomalý a pro přiblížení fiskální unie nebude vykonáno nic, přestože na periferii eurozóny sílí únava z fiskálních úspor i politická rizika.

Secure your copy of PS Quarterly: The Year Ahead 2025
PS_YA25-Onsite_1333x1000

Secure your copy of PS Quarterly: The Year Ahead 2025

Our annual flagship magazine, PS Quarterly: The Year Ahead 2025, has arrived. To gain digital access to all of the magazine’s content, and receive your print copy, subscribe to PS Digital Plus now.

Subscribe Now

V Japonsku vláda premiéra Šinzó Abeho dosahuje výrazných pokroků ve snaze překonat téměř dvě desítky let deflace, díky měnovému uvolnění a fiskální expanzi. Hlavní nejistoty vyplývají z nadcházejícího zvýšení spotřební daně a pomalého zavádění třetího „šípu“ abenomiky, konkrétně strukturálních reforem a liberalizace obchodu.

V USA hospodářské výkonnosti v roce 2014 prospěje revoluce břidlicové energie, zlepšení na trhu práce a na trhu s bydlením a zpětné stěhování výroby ze zahraničí. Riziko negativního vývoje přináší patová situace v Kongresu (zejména vzhledem k nadcházejícím listopadovým volbám), která bude dále omezovat pokrok u dlouhodobé fiskální konsolidace, nejasnost ohledně plánovaného odstoupení Federálního rezervního systému od kvantitativního uvolňování (QE) a nulových měnověpolitických sazeb a regulatorní nejistoty.

Těžký rok 2013 na rozvíjejících se trzích odrážel několik faktorů, mimo jiné ekonomické zpomalení Číny, konec komoditního supercyklu a propad potenciálního růstu v důsledku odkládané realizace strukturálních reforem. Nadto bylo několik významných rozvíjejících se ekonomik na jaře a v létě tvrdě postiženo, když signál Fedu naznačující blížící se ústup od QE vyvolal obrácení kapitálových toků a odhalil slabiny vyplývající z uvolněných měnových, fiskálních a úvěrových politik v konjunkturních letech laciných peněz a hojných přílivů kapitálu.

Rozvíjející se ekonomiky porostou v roce 2014 rychleji – meziročně blíž k 5 % – z několika příčin. Svižnější zotavení ve vyspělých ekonomikách povzbudí dovoz z rozvíjejících se trhů. Ústup Fedu od QE bude povlovný, takže úrokové sazby zůstanou nízké. Reformy čínských politik zmírní riziko tvrdého přistání. A jelikož na mnoha rozvíjejících se trzích stále probíhá urbanizace a industrializace, tamní sílící střední třídy spotřebují víc zboží a služeb.

Přesto některé rozvíjející se trhy – konkrétně Indie, Indonésie, Brazílie, Turecko, Jižní Afrika, Maďarsko, Ukrajina, Argentina a Venezuela – zůstanou v roce 2014 křehké, vzhledem k velkým externím a fiskálním schodkům, zpomalujícímu růstu, inflaci pod úrovní cíle a pnutím souvisejícím s volbami. Některé z těchto zemí – například Indonésie – nedávno prošly korekcí politik a budou předmětem nižších rizik, přestože jejich růst a trhy aktiv zůstávají zranitelné vlivem nejistot v politikách i politice a vlivem potenciálních vnějších šoků.

K rozvíjejícím se trhům s lepší výkonností patří ty, které mají méně makroekonomických, politických a finančních slabin: Jižní Korea, Filipíny, Malajsie a další průmysloví vývozci v Asii, Polsko a Česká republika v Evropě, Chile, Kolumbie, Peru a Mexiko v Latinské Americe, Keňa, Rwanda a několik dalších ekonomik v subsaharské Africe a země Perského zálivu vyvážející ropu.

Konečně Čína si v roce 2014 udrží roční tempo růstu nad 7 %. Vzdor reformám, jež stanovilo třetí plénum ústředního výboru komunistické strany, však k posunu čínského růstového modelu od fixních investic k soukromé spotřebě bude docházet příliš pomalu. Řada skrytých zájmových skupin, mimo jiné místní správy a státní podniky, se změnám vzpírá, obrovský objem soukromého a veřejného dluhu ztrpkne a vedení země je rozštěpené v otázce, jak rychle by se měly realizovat reformy. Čína se tedy v roce 2014 vyvaruje tvrdému přistání, ale její střednědobé vyhlídky jsou nadále znepokojivé.

Sečteno a podtrženo, globální ekonomika v roce 2014 poroste rychleji a mezní rizika budou nižší. Avšak ve většině vyspělých ekonomik, snad s výjimkou USA, bude růst nadále bezkrevný a brzdou globálního růstu by se v nadcházejících letech mohla stát křehkost rozvíjejících se trhů, včetně nejistého úsilí Číny o nalezení nové ekonomické rovnováhy.

Z angličtiny přeložil David Daduč

https://prosyn.org/AfQQ7d9cs