jlevy2_Geo. P. Hall & SonThe New York Historical SocietyGetty Images_railroad Geo. P. Hall & Son/The New York Historical Society/Getty Images

Vykolejení technologických korporací

CHICAGO – Krach kryptoměnové burzy FTX, nejnovější z dlouhé historie amerických finančních švindlů, byl dost pecka. „Nikdy za svou kariéru jsem neviděl tak úplné selhání kontrolních mechanismů ve firmě ani tak úplnou absenci věrohodných finančních údajů, jako se stalo tady,“ řekl specialista na restrukturalizace korporací John Ray III., který teď dohlíží na úpadek FTX.

Zhroucení FTX je jen poslední v řadě v sektoru, který dostává výprask už od dubna 2021, kdy se hodnota krypta poprvé propadla. Není to ale jen krypto. Poté, co trhy odkrojily 89 miliard dolarů z tržní kapitalizace společnosti Meta, výkonný ředitel Mark Zuckerberg oznámil, že propouští 13 % pracovních sil firmy (11 000 lidí). Pak se během několika dní od převzetí Twitteru Elonem Muskem, který jej koupil – prý z rozmaru – za 44 miliard dolarů, začali mnozí obávat o budoucnost této platformy.

Výstřední jedinci třímající miliardy dolarů a dychtiví budovat korporátní impéria (včetně filantropických) nejsou ve Spojených státech ničím neznámým. Čtení o Samu Bankmanu-Friedovi, zdiskreditovaném zakladateli a bývalém výkonném řediteli FTX, mi připomnělo „erijské války“ konce 60. let 19. století, kdy se charismatičtí finančníci se snadným přístupem ke gargantuovským sumám kapitálu a úvěrů pokoušeli vybudovat první velké americké obchodní korporace: transkontinentální železnice. Ty sice postavili, ale neobešlo se to bez promrhání obřích sum ani bez obchodních intrik.

https://prosyn.org/YGbj0Z8cs