buruma191_Johnny LouisGetty Images_salmanrushdie Johnny Louis/Getty Images

Svoboda slova neznamená povolení zabíjet

NEW YORK – Hadi Matar, čtyřiadvacetiletý Američan libanonského původu, který čelí obvinění z pokusu o vraždu britského spisovatele Salmana Rushdieho, zřejmě jednal sám. Matar se označuje za obdivovatele zesnulého ajatolláha Rúholláha Chomejního, íránského nejvyššího vůdce, který v roce 1989 vyhlásil na Rushdieho vražednou fatvu v souvislosti s vydáním jeho románu Satanské verše. Neexistuje žádný důkaz, že by měl útočník jakékoliv vazby na íránskou vládu. Nejméně jeden komentátor však označil pokus o atentát za „akt státem podporovaného terorismu“.

Tento popis v podstatě souhlasí. Státem podporovaný je něco jiného než státem financovaný, natožpak státem nařízený. Íránská vláda se sice opravdu nepokusila Rushdieho zabít, avšak Chomejního fatva stále platí a stát musí nést alespoň část zodpovědnosti za to, že podněcuje vražedné fanatiky Matarova typu.

Už dříve se samozřejmě stalo, že vrahy nebo potenciální vrahy vyburcovala násilná rétorika. Anders Breivik, který v roce 2011 zavraždil na sociálně-demokratickém letním táboře v Norsku 69 mladých lidí, byl dychtivým čtenářem autorů, kteří varovali, že muslimové hýčkaní evropskými liberály představují strašlivé ohrožení západní civilizace. Znamená to, že jednotliví autoři a bloggeři, jejichž výplody přesvědčily Breivika, že by měl zabíjet, aby zachránil Západ, nesli částečnou zodpovědnost za jeho úděsné činy?

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/k6rLGttcs