qian14_Mario TamaGetty Images_afghanistanschool Mario Tama/Getty Images

Nepojmenovaný neúspěch Západu v Afghánistánu

CHICAGO – Stažení Spojených států z Afghánistánu upoutalo světovou pozornost. Chaos, nesnáze a všeobecný smutek těch, které Amerika a její spojenci opustili, podnítily značnou kritiku. Zdá se nepředstavitelné, že 20 let války, desetitisíce životů a dva biliony dolarů nestačily k vybudování nového Afghánistánu.

Ve spojení s debaklem Západu se hojně ukazuje prstem a mnozí byli označeni za viníky. Projevuje se však velká zdráhavost hovořit o nejzásadnějším problému: absenci společné afghánské národní identity a rozpačitosti koalice vedené USA ohledně jejího pěstování.

Všechny funkční státy mají určitou míru společné národní identity. Ta je často vytyčena podél náboženských, jazykových či etnických hranic, které jsou občas výslovně vytvořeny právě za účelem budování národa. Během devatenáctého století například Prusové vytvořili německou etnickou identitu a prosazovali ji napříč svým rozpínajícím se územím. Nový německý jazyk byl příbuzný se starou horní němčinou, ale než se Prusové začali snažit vybudovat nový německý národ, reálně neexistoval. Budování národů ve Francii a Itálii v osmnáctém, respektive devatenáctém století postupovalo v podobném duchu.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/gRTbASecs