buchholz6_Mario TamaGetty Images_pelosichildtaxcredit Mario Tama/Getty Images

Zlatý déšť amerického daňového zvýhodnění na děti

SAN DIEGO – Novinky o očkování a variantách koronaviru aktuálně vytěsňují téměř všechny ostatní zprávy. Obzvlášť jedna novinka si ale zaslouží víc prostoru. Spojené státy letos v létě zavedly daňové zvýhodnění na dítě (CTC), novou politiku, která protřepe uspořádání tradičních vztahů mezi federální vládou USA a americkými rodinami – od chudých domácností snažících se schrastit peníze na jízdné v autobuse po ty movité, které se chystají složit zálohu na novou Teslu.

CTC, které bylo součástí Amerického záchranného plánu 2021, se od většiny jiných subvencí výrazně liší, protože se nejedná o jednorázový šek ani roční slevu, nýbrž o pravidelně se opakující výplatu. Ministerstvo financí USA začalo v červenci posílat rodinám vydělávajícím do 150 000 dolarů ročně (dvojnásobek mediánního příjmu rodin) měsíční přímé vklady ve výši 300 dolarů na dítě ve věku do šesti let a 250 dolarů měsíčně na děti ve věku od šesti do 17 let. Jestliže Kongres promění CTC v trvalé opatření, kolem 90 % amerických dětí dostane bonus ve výši téměř 55 000 dolarů za prosté dosažení dospělosti. Program se nevyhýbá ani zámožným rodinám. I ty, které vydělávají až 400 000 dolarů, dostanou každý měsíc 167 dolarů na dítě.

Odpůrci této politiky tvrdí, že její desetiletý účet ve výši 1,6 bilionu dolarů nafoukne sociální stát nad jeho hindenburgovské meze. Její stoupenci se domnívají, že CTC podpoří natalitu a zvrátí nebo zpomalí pokles americké porodnosti, která se propadla z 2,01 v roce 2000 na 1,78 v roce 2020. Navíc, poukazují, měsíční výplaty pomohou rodinám zápasícím s dluhy z hypotečního úvěru, za vysokoškolská studia nebo péči o děti.

https://prosyn.org/Ojh8nFOcs