Men with tape on their faces take part in a march called by Kenyan journalists SIMON MAINA/AFP/Getty Images

Ztráta pro keňskou demokracii

NAIROBI – Sedmadvacátého března odešlo z deníku Nation osm komentátorů vydavatelství Nation Media Group. Jako důvod uvedli absenci redakční nezávislosti. Pro největší keňské noviny byl tento exodus mimořádně talentovaných novinářů zatím posledním šrámem na už tak poskvrněné pověsti. Deník zažil v posledních měsících řadu trapných epizod včetně velmi medializovaných vyhazovů, hromadného propouštění ze strany mateřské společnosti a nařčení ze státních zásahů do redakčního procesu.

Zmíněné rezignace však byly něčím více než jen dalším zavržením kdysi chválené instituce; fungovaly i jako připomínka, že média jsou v rodící se keňské demokracii i nadále silným hráčem. Když vlády omezují novináře – v Keni i kdekoliv jinde –, ohrožují tím samy sebe.

Podobně jako řada jiných afrických států má i Keňa dlouhou tradici takzvané „aktivistické žurnalistiky“ – tedy šíření zpráv a myšlenek s cílem podnítit politickou či společenskou akci. Tato praxe má kořeny v antikolonialismu; když byl v roce 1960 založen deník Nation, připojil se k dalším panafrickým publikacím typu New African nebo Drum a postavil se proti koloniální nadvládě. Tím, že Keňanům poskytl platformu, jejímž prostřednictvím mohli vyjadřovat nesouhlas, pomohl deník Nation – pod vedením jeho novinářů – protestujícím lidem formulovat myšlenky, hesla a slogany, které oživily a povzbudily jejich hnutí. Pro mnoho komentátorů bylo už pouhé psaní do těchto publikací projevem odporu.

https://prosyn.org/n346fMkcs