snower5_Jeff J MitchellGetty Images_climate failure Jeff J MitchellGetty Images

Jak zastavit klimatické selhávání

BERLÍN ­­– Minulý měsíc na Konferenci OSN o změně klimatu (COP26) svět selhal. Prakticky nikdo z těch, kdo se v Glasgow shromáždili, si přitom největšího selhání ani nevšiml. Systém zavedený k řešení změny klimatu – sestávající ze souboru ekonomických, politických a sociálních dohod – na naše globální cíle nestačí.

K objasnění tohoto systémového selhání se zamysleme nad jistou analogií. Okolí vašeho domova ohrožuje blížící se přírodní požár. Zvládnutí krize vyžaduje jak povolání různých hasičských a záchranných složek, tak pomoc firem a místních obyvatel s ochranou majetku. Tyto subjekty ale nespolupracují. Část občanů se objevila s kbelíky vody. Některé podniky darovaly hasicí přístroje. Někteří usedlíci organizují protesty proti navrženým příkazům k evakuaci. Na radnici mezitím zasedají místní politici a od různých subjektů žádají přísliby pomoci, které nejsou pro nikoho závazné. Úhrn všech příslibů s odřenýma ušima uchovává při životě naději, že vaše čtvrť zůstane v bezpečí.

Právě tak si dnes stojíme se změnou klimatu. Zásadní problém je v tom, že náš systém není navržen tak, aby přinesl výsledky odpovídající cíli plynoucímu z Pařížské klimatické dohody z roku 2015, že se globální oteplení omezí na 1,5º Celsia nad předprůmyslové úrovně. Kdyby byly závazky ze závěrečného glasgowského paktu splněny, což je velké kdyby, nasměrovaly by svět k nárůstu teploty o 2,5ºC až 2,7ºC do konce století. To by byla pohroma.

https://prosyn.org/pn8I8ofcs