tmeyer2_Drew AngererGetty Images_supremecourtclimateprotest Drew Angerer/Getty Images

Proč nařídit zveřejňování klimatických rizik

DURHAM, SEVERNÍ KAROLÍNA/NEW YORK/WASHINGTON – O klimatických změnách se obvykle přemýšlí jako o ekologickém problému. Představují však také vážnou hrozbu pro firmy, investory a finanční systém.

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) v současné době zvažuje návrh, který by vyžadoval, aby některé veřejně obchodované firmy zveřejňovaly informace týkající se rizik, která jim hrozí v důsledku klimatických změn. Znepokojivé je, že komise se ocitá pod stále silnějším tlakem ze strany řady politiků a obchodních zájmů, jež se často odvolávají na nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu v kauze Západní Virginie versus EPA coby na důvod, proč návrh odmítnout nebo rozředit.

Ekonomické, právní a politické argumenty proti zavedení tohoto pravidla jsou však hluboce pomýlené. Klimatické riziko – jak v podobě přímých rizik, které představují neregulované klimatické změny, tak v podobě rizik, jimž čelí firmy v důsledku opatření na jejich zmírnění – je rizikem finančním. Přestože si extrémní jevy, jako jsou hurikány Fiona a Ian, právem získávají obrovskou pozornost, rostoucí průměrné globální teploty a hladiny moří mohou mít v konečném důsledku ještě větší ekonomické důsledky.

https://prosyn.org/NlBCo0ycs