buiter41_Mike KempIn Pictures via Getty Images_boe Mike Kemp/In Pictures via Getty Images

Nedokonalá intervence britské centrální banky

LONDÝN – Během politické vřavy kolem jepičí vlády odcházející britské premiérky Liz Trussové se Bank of England (BOE), britská centrální banka, dostala do fiskálně-finanční přestřelky. Ať už bude příští vláda jakákoli, je nezbytné, aby si BOE odnesla náležité ponaučení.

Trussové vláda 23. září oznámila velký nekrytý balík fiskální stimulace, který podlomil mandát BOE v oblasti finanční stability a zapříčinil narušení funkčnosti na trzích s vládním dluhem a devizami. Aby zabránila zadření systémově významných trhů, BOE odložila plánované uvolnění držených vládních dluhopisů (giltů) a naopak jich ještě víc nakoupila. Jenže tyto nesterilizované (monetizované) nákupy aktiv se rovnají expanzní měnové politice, která bude dál mařit úsilí BOE stlačit inflaci – pokud a dokud z těchto nákupů nevycouvá.

BOE ke své smůle neměla na vybranou. Finanční stabilita je předpokladem udržitelné cenové stability, takže se jedná o prvořadou starost centrální banky. Když to okolnosti vyžadují, centrální banky musí jednat jako věřitelé poslední instance (LOLR), aby zachovaly či obnovily financování likvidity pro systémově důležité protistrany. Musí také sloužit jako tvůrci trhu polední instance (MMLR) či kupující poslední instance (BOLR), aby zachovaly či obnovily tržní likviditu na systémově důležitých finančních trzích.

https://prosyn.org/g0NOkRRcs