cherepanyn2_ALEXEI DRUZHININSPUTNIKAFP via Getty Images_putinredsquare Alexei Druzhinin/Sputnik/AFP via Getty Images

Proč Západ odmítá připustit, že Putinovo Rusko je fašistické?

KYJEV – Je to pár let, co jsem během panelové diskuse o politice paměti na univerzitě v německy hovořící zemi označil ruského prezidenta Vladimira Putina za „nejmocnějšího fašistického politika na světě“. Organizátoři mi poté nesměle řekli, že událost se sice vydařila, ale nálepka, jíž jsem počastoval kremelského vůdce, byla „příliš silná“ – byť Rusko už tehdy okupovalo Krym a na Donbase, regionu na východě Ukrajiny, zahájilo válku. Nepřekvapil mě tolik samotný komentář organizátorů jako spíš způsob, jakým jej přednesli. Zdálo se, že se cítí nelíčeně trapně, jako bych řekl něco obscénního.

První ruské bomby, které 24. února dopadly na Ukrajinu, daly mé domnělé vulgaritě za pravdu. Dříve byl Putinův fašismus západními finančními a politickými elitami bohužel natolik akceptovaný, že se z jeho veřejného pranýřování cítily nesvé: tak dlouho to bylo „příliš silné“, až bylo „příliš pozdě“. Ani navzdory vršícím se zjevným a nezvratným důkazům se mnozí dosud nezbavili zdráhavosti nazývat věci pravými jmény.

Putin nejenže upírá Ukrajincům právo na existenci, ale ovládá také propagandistickou mašinerii, která vydala manifest vyhlašující jeho genocidní cíl zlikvidovat Ukrajince jako takové. Navíc má k dispozici stát připravený jeho genocidní fantazírování uskutečnit a vyhladit Ukrajince proto, že se domnívá, že by neměli existovat.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/8rHM6o5cs