towen1_Spencer PlattGetty Images_tech companies nasdaq Spencer Platt/Getty Images

Jak uplatňovat veřejnou moc v nové digitální sféře

MADRID/MONTREAL – Dnes, kdy se náš ekonomický a společenský život kvůli pandemii covid-19 čím dál víc přesouvá online, se nebývale propojuje digitální a fyzická sféra. Uplatnění veřejné správy a regulace v nadupaném digitálním světě musí víc než kdy dřív dohánět zpoždění.

Covid-19 vedle vyvolání nejvážnější hospodářské krize od Velké deprese také zrychluje technologické trendy, které probíhaly už dřív. Jedním z nejnápadnějších je další růst technologických obrů nazývaných „big tech“. Index NASDAQ, kde má technologické odvětví velkou váhu, prozatím během roku 2020 vzrostl o 30 %, zatímco úhrnná tržní kapitalizace firem Apple, Amazon, Facebook a Alphabet (mateřská společnost Googlu) překročila pět bilionů dolarů. Osobní bohatství šéfa Amazonu Jeffa Bezose se od začátku pandemie zvýšilo o víc než 70 miliard dolarů, tedy o 68 %, kdežto čisté jmění šéfa Facebooku Marka Zuckerberga se rozrostlo o 30 miliard, na 87,8 miliardy dolarů.

Až překonáme pandemii, národní i mezinárodní politiku bude formovat právě tato sílící koncentrace moci a bohatství v rukou hrstky globálních digitálních firem. Velké technologické firmy nezískávají hodnotu jen z hmotných aktiv, jako je fyzická práce nebo zboží a služby, ale i z nehmotných aktiv, jako jsou data, algoritmy a duševní vlastnictví a využívají slabé digitální správy, aby se vyhýbaly placení daní a příspěvků na sociální zabezpečení. Náš systém globální správy byl vybudován pro hmotný svět a vlády jsou zatím příliš pomalé v přizpůsobování zákonů a regulace tak, aby vytvořily spravedlivou digitální ekonomiku.

https://prosyn.org/mdMfH9Ics