hsu1_SAM YEHAFP via Getty Images_tsmc SAM YEH/AFP via Getty Images

Co musí dělat nejdůležitější firma na světě

CAMBRIDGE – Tchaj-wan, označovaný často za „křemíkový štít“, celosvětově produkuje ohromujících 65 % polovodičů a víc než 90 % nejnáročnějších čipů. Pro globální hospodářství tudíž neexistuje jednotlivě důležitější společnost než tamní výrobce polovodičů TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Vyspělé mikročipy TSMC jsou nepostradatelné v iPhonech, lékařských přístrojích, rampách k odpalování raket a mnoha dalších technologiích a do velké míry nemají konkurenci. Země a firmy, které nemohou využívat nejvyspělejších polovodičů TSMC, jednoduše nemohou vyvíjet některé kritické technologie. Rozhodnutí této společnosti tak mohou mít přímé dopady do záležitostí globální bezpečnosti.

Vzhledem k tomu, že vyhlídky u čínsko-amerických vztahů jsou neradostné, TSMC oznámila plány investovat 40 miliard dolarů do výstavby druhého výrobního závodu v Arizoně, kde bude vyrábět třínanometrové čipy (první továrna na čtyřnanometrové čipy má být v provozu v roce 2024). Rozhodnutí společnosti umístit další produkci do Spojených států je za současné situace, kdy je napětí kolem Tchaj-wanu v centru pozornosti, pochopitelné. Poté, co ostrov v srpnu navštívila předsedkyně americké sněmovny Nancy Pelosiová, podnikla Čína nebývale agresivní vojenská cvičení, při nichž poblíž ostrova odpalovala rakety a v Tchajwanské úžině simulovala blokádu.

V říjnu pak administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ohlásila komplexní novou regulaci exportu koncipovanou tak, aby ochromila schopnost Číny produkovat vyspělé čipy a pouštět se do jiné technologicky vyspělé výroby. Čína už sice do domácí výroby čipů masivně investovala, ale výsledky jsou zatím neuspokojivé. Teď když si prezident Si Ťin-pching jako čínský vůdce zajistil třetí funkční období, jeho režim by mohl provést protiopatření ukončením kontraktů amerických technologických firem na budování datových center pro vlády v provinciích.

https://prosyn.org/Ns2yA9vcs