Health workers in Africa administering polio vaccine UNICEF Ethiopia/Flickr

Hrdinové boje proti obrně

SEATTLE – Světový pokrok v boji proti obrně je možná jedním z nejlépe střežených tajemství v celém globálním zdravotnictví. Mými hrdiny pro rok 2015 jsou nicméně muži a ženy stojící na frontové linii boje proti této nemoci.

Od roku 1988 se roční počet případů obrny na celém světě snížil o více než 99,9%. Tato nemoc kdysi paralyzovala odhadem 350 000 dětí ročně; v roce 2015 bude počet případů pravděpodobně nižší než 100.

Letošní rok navíc přinesl další významný milník v našem úsilí o vymýcení této ochromující metly: poprvé v dějinách lidstva zažila Afrika rok bez jediného „divokého“ případu obrny.

Přesto mě často překvapuje, kolik lidí o tomto ohromujícím pokroku vůbec neví.

Hlavní zásluhu na něm má mezinárodní koalice vizionářů: oficiálních činitelů, kteří učinili z vymýcení obrny ve svých zemích velkou prioritu, a dárců, kteří umožňují financování boje proti této nemoci. Například podpora ze Spojených arabských emirátů (SAE) byla nepostradatelná pro vakcinaci dětí v Pákistánu – spolu s Afghánistánem jde o jediné dvě země, kde se obrnu nikdy nepodařilo vymýtit.

Oslnivý pokrok, jehož jsme v posledních třech desetiletích svědky, by však nebyl možný bez dobrovolníků a zdravotníků v první linii, kteří chodí do terénu – někdy i za cenu ohrožení vlastního života – a dbají na to, aby bylo každé dítě chráněno. Ať už překonávají záplavy, šplhají do zrádných hor nebo pracují v některých nejkonfliktnějších oblastech světa, díky těmto inspirativním jednotlivcům dnes žije a chodí 13 milionů dětí.

Secure your copy of PS Quarterly: The Year Ahead 2025
PS_YA25-Onsite_1333x1000

Secure your copy of PS Quarterly: The Year Ahead 2025

Our annual flagship magazine, PS Quarterly: The Year Ahead 2025, has arrived. To gain digital access to all of the magazine’s content, and receive your print copy, subscribe to PS Digital Plus now.

Subscribe Now

Proto jsem hrdý na to, že Nadace Gatesových vytvořila partnerství s SAE, aby tyto odvážné lidi poctila cenami Hrdinové vymýcení obrny (HOPE). Slavnostní předávání cen za účasti Jeho Výsosti šajcha Muhammada bin Zajída Nahjána, korunního prince Abú Dhabí, představovalo jeden z nejvíce povznášejících okamžiků mé nedávné cesty po Blízkém východě.

Bylo skvělé setkat se s oceněnými a oslavit jejich úžasnou práci. Například Freeda působí jako zdravotnice v pákistánském Balúčistánu a už déle než 15 let podporuje program vymýcení obrny v často nebezpečných částech této provincie. Loni Freeda utrpěla zranění a jeden její rodinný příslušník se stal během vakcinační cesty obětí útoku. Její odhodlání pomáhat s vakcinací dětí však nikdy nezakolísalo.

Atta Ulláh je komunitní lídr a aktivista v pákistánské provincii Chajbar Paštúnchwá, který mobilizuje podporu místních vůdců a zdravotníků pro činnosti zaměřené na vymýcení obrny. Kromě toho odhaluje omyly a vyvrací falešné představy o vakcínách proti obrně.

Se třetím oceněným, Misbahu Lawanem Didim, jsem se setkal už před pár lety v Nigérii. Bylo skvělé vidět ho znovu a kvitovat, že jeho úsilí nezůstalo bez odezvy. Lawan Didi, který sám přežil obrnu, založil hru s názvem „parafotbal“ – novátorský program zaměřený na budování soběstačnosti a sebedůvěry u tří tisíc paraplegiků.

A pak zde byl Constant Dedo, konzultant Světové zdravotnické organizace v Nigérii pro obrnu, který téměř deset let působil v různých koutech Jižního Súdánu, Pákistánu, Nigérie a Afghánistánu. Constantův příběh je příběhem opravdového zápalu pro vymýcení obrny. Během působení v Pákistánu byl postřelen a musel podstoupit vážnou operaci, avšak ve své práci pokračuje dodnes.

A ocenili jsme také Bibi Malikovou, která není jen důležitou bojovnicí za vymýcení obrny, ale i komunitní lídryní a vyhledávaným zdrojem lékařských znalostí v těžko přístupné komunitě v afghánském Helmandu. Zároveň je inspirativním příkladem pro jiné ženy v oblasti.

Všichni tito úžasní jednotlivci mají můj obdiv a vděk. Díky jejich úsilí – a díky snažení statisíců lidí jako oni – máme až opojně blízko k úplnému vymýcení obrny. Teď už jen potřebujeme tuto práci dokončit.

Jsem optimistický v názoru, že tohoto cíle brzy dosáhneme díky přičinlivosti těch, kdo proti obrně bojují, a díky velkorysosti zemí jako SAE, které jejich práci umožňují. A až se jednoho dne znovu sejdeme, abychom oslavili úplný konec obrny, svět bude vědět, že to bylo možné jen díky těmto hrdinům.

Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka.

https://prosyn.org/W8t8inRcs