disparte4_Getty Images_crypto Getty Images

Digitální aktiva a americká moc

WASHINGTON, DC – Když Sovětský svaz v roce 1957 vypustil na oběžnou dráhu Sputnik, zaskočení tvůrci západních politik ve Spojených státech i jinde si museli přiznat, že za svým arcinepřítelem zaostali. Po tomto šoku se bryskně sešikovali v rozsáhlé snaze zpoždění dohnat a položili při tom základy pro GPS, širokopásmové služby Starlink, vojenské komunikační prostředky a řadu dalších technologií, které dnešní moderní svět udržují v hladkém chodu.

Tentýž transformační potenciál, jaký předchozí generaci přinesly satelitní komunikační prostředky, dnes skýtají blockchain a digitální aktiva. Přesto navzdory výzvám k silnější vůdčí pozici USA na tomto poli – mimo jiné v loňském „exekutivním příkazu pro oblast kryptoměn“ samotného amerického prezidenta Joea Bidena – Spojeným státům hrozí riziko globálního zaostání.

V původních vesmírných závodech se federální vláda USA postavila do čela celonárodní kampaně za investice do vzdělávání v oblastech vědy, techniky, inženýrských oborů a matematiky, vytvořila NASA a ve finiši dosáhla přistání astronautů na Měsíci. Nakonec vítězství v těchto závodech přineslo USA dominantní postavení v mnoha klíčových technologických sektorech. Amerika uspěla, protože vláda dala svobodnému podnikání a lidské vynalézavosti společný cíl a sdílené poslání.

Mezi těmi, kdo dnes soupeří o náskok v digitálních měnách, jsou vlády i soukromí aktéři, z nichž někteří projevují vůči USA a jejich spojencům otevřené nepřátelství. Zavedení digitální měny centrální banky v současnosti zvažuje 114 zemí (představujících 95 % světového HDP) a ekosystém kryptoměn a digitálních aktiv v posledních letech co do velikosti nabobtnal (a občas praskl).

Bidenova administrativa se plně zavázala udržet USA v popředí technologií, jež mají dopad do národní bezpečnosti a budoucí schopnosti ekonomicky konkurovat.

Zákon o čipech a vědě z roku 2022, který získal podporu obou stran, přináší obří vládní investice do posílení domácí výroby polovodičů a do výzkumu a vývoje zaměřených na kvantovou výpočetní techniku, umělou inteligenci a další obory. Z podobných strategických důvodů administrativa rovněž zpřísnila omezení exportu, aby předešla tomu, že by si Čína plně přivlastnila vojenské a ekonomické výhody amerických technologií. Jak loni vysvětlil Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan, Spojené státy si hodlají „zachovat co největší možný náskok“ před svými rivaly.

Subscribe to PS Digital
PS_Digital_1333x1000_Intro-Offer1

Subscribe to PS Digital

Access every new PS commentary, our entire On Point suite of subscriber-exclusive content – including Longer Reads, Insider Interviews, Big Picture/Big Question, and Say More – and the full PS archive.

Subscribe Now

Peníze jsou stejně strategicky důležité jako polovodiče. Není tajemstvím, že úloha amerického dolaru coby dominantní světové rezervní měny je už dlouho významným zdrojem americké globální moci. Dolar je důležitý nejen proto, že se běžně užívá k vypořádání mezinárodních transakcí, ale také proto, že se o něj opírá mnohem širší systém plateb, financí a úspor, který má svá pravidla.

Bílý dům dává najevo, že chápe, co je v sázce.

Loňský exekutivní příkaz zdůraznil: „Spojené státy mají zájem na zodpovědném finančním novátorství, které rozšiřuje dostupnost bezpečných a cenově dosažitelných finančních služeb a snižuje náklady na domácí a přeshraniční převody finančních prostředků a platby, mimo jiné prostřednictvím pokračující modernizace veřejných platebních systémů.“ Cílem, pokračoval, je „upevňovat vůdčí úlohu Spojených států v globální finanční soustavě a ve schopnosti technologicky a ekonomicky konkurovat, mimo jiné skrze zodpovědný rozvoj platebních inovací a digitálních aktiv“.

Přesto co se týče právě digitálních aktiv, jdou nedávné aktivity Bidenovy administrativy proti jejím deklarovaným cílům. V posledních měsících hrozí, že agresivní vynucovací zásahy Komise pro cenné papíry a burzy, výstrahy Bílého domu a celá kapitola věnovaná odsudku digitálních aktiv v Ekonomické zprávě prezidenta promění „kryptoměnovou zimu“ (kterou si USA z velké části samy přivodily) v dobu ledovou.

Historie naznačuje, že takové jednání by mohlo být kontraproduktivní. Tak hrubé donucování má tendenci vytlačit účastníky trhu na platformy charakteristické chybějícím dohledem, neprůhlednou expozicí riziku a historií laxní regulace finančního rizika. Pokud se to stane obecnějším trendem, mohli bychom dospět k paralelním globálním platebním systémům, které na současné normy souladu s pravidly nebudou reagovat.

Pokud USA zpackají regulaci digitálních aktiv, mohly by ztratit náskok v sektoru s obrovským komerčním potenciálem a podstatnými důsledky pro národní bezpečnost. V ekonomice, která se rostoucí měrou digitalizuje, začíná být americká převážně analogová finanční infrastruktura zastaralá – sužovaná vysokými náklady, frustrujícím zpožďováním, ohrazenými dvorky balkanizujícími uživatele a akutními slabinami, jako jsou jediné body selhání.

Zodpovědně řízené technologie založené na blockchainu naštěstí už mnohé z těchto problémů řeší a umožňují milionům lidí na spodních příčkách ekonomického žebříčku posílat, utrácet a spořit těžce vydělané peníze s toutéž bezpečností, nízkými náklady a rychlostí jako u textových zpráv.

Úřad OSN pro uprchlíky v prosinci spustil pilotní program k zajištění pomoci skrze univerzálně převoditelné digitální peníze pro ukrajinské válečné uprchlíky. Jednalo se jen o jednu ukázku toho, jak lze rozsah humanitární pomoci rozšířit pomocí téměř okamžitých platebních systémů, které využívají mobilní telefony, mají dohledatelnou stopu a vylučují korupci.

Zároveň se lidé v zemích, kde se ze řetězu utrhla inflace, obracejí k osvědčeným digitálním dolarům jako uchovateli hodnoty. Miliony pracujících migrantů posílají domů výplaty, aniž by musely hradit horentní poplatky za převod, a firmy si rostoucí měrou uvědomují přínosy technologie blockchainu pro zlepšování dodavatelských řetězců.

Spojené státy by měly chtít tyto snahy rozšiřovat, aby si zajistily, že budoucnost peněz, plateb, dobročinnosti a obchodu zůstane ukotvena v dolarech. Do věci by měl vstoupit Kongres, aby odvětví digitálních aktiv poskytl konstruktivní právní a regulatorní rámec, a začít by měl legislativou o platebních stablecoinech. Dobrou zprávou je, že sněmovní Výbor pro finanční služby právě uveřejnil legislativní návrh, který by kodifikoval důležité standardy pro rezervy, transparentnost a interoperabilitu. Právě to jsou zásadní prvky ochrany spotřebitelů. Stablecoiny by měly být odpovědí Ameriky na rámce elektronických peněz a digitálních aktiv, které se objevují po celém světě.

Spojené státy dosud tradičně řešily strategické výzvy využíváním jedinečných předností veřejného a soukromého sektoru. Probíhající snahy o dedolarizaci, rozvoj paralelních platebních systémů a stoupající globální poptávka po univerzálně dostupných penězích jsou všechno rysy jedné z klíčových ekonomických výzev, před nimiž stojíme. Jak bude v závodech digitálních měn dosaženo vítězství, bude stejně důležité jako to, kdo zvítězí. Vytvořením podmínek, které rodící se odvětví blockchainu a digitálních aktiv udrží na americké půdě, si Spojené státy mohou zachovat značný náskok před zbytkem pelotonu.

Z angličtiny přeložil David Daduč

https://prosyn.org/gav0Knqcs