laboure2_Feature ChinaBarcroft Media via Getty Images_wuhancoronavirusmoney Feature China/Barcroft Media via Getty Images

Hotovost za časů COVID-19

CAMBRIDGE – Jelikož oběhem fyzické měny z ruky do ruky se může přenášet koronavirus, země po celém světě jsou nuceny používání hotovosti znovu promýšlet. Choroba COVID-19 by se dokonce mohla stát katalyzátorem, který konečně digitální platby naplno vnese do hlavního proudu. Není divu, že odvětví digitálních plateb už na příležitosti, jež současná krize přináší, zaostřilo pozornost.

Čínská vláda zase začala desinfikovat, a dokonce ničit bankovky, aby tlumila šíření viru, alespoň krátkodobě. Například hongkongský list South China Morning Postuvádí, že místní pobočka Čínské lidové banky v provincii Kuang-tung ničí peníze, které obíhaly ve vysoce rizikových prostředích, jako jsou nemocnice a tržnice s potravinami. Kvůli strachu z dovozu kontaminované měny z Asie Federální rezervní systém USA zavedl pro fyzické dolary z regionu karanténní opatření.

Takové postupy jsou pravděpodobně oprávněné, s ohledem na to, že měna v oběhu může skutečně působit jako nositel přenášející patogeny – podobně jako moskyti. Studie zjistily, že například virus lidské chřipky dokáže na bankovkách přežít a zůstat infekční až 17 dnů. Nebylo by tudíž nerozumné předpokládat, že fyzická měna sehrála určitou úlohu také při šíření COVID-19.

https://prosyn.org/s1zqCRTcs