varoufakis123_China PhotosGetty Images_chinayuandollar China Photos/Getty Images

Trumpova dilema v Číne

ATÉNY - Po návrate Donalda Trumpa do Bieleho domu nie sú vysoké clá, ktoré sľúbil uvaliť na čínsky dovoz, najväčším problémom Číny. Čínski predstavitelia chápu, že clá majú pre Trumpa väčší význam ako politické a symbolické kroky než ako ekonomické zbrane, ktoré by vážne brzdili rast a rozvoj Číny.

Skutočná dilema, ktorej Čína čelí, sa sústreďuje na to, či odpojiť svoje hospodárstvo od medzinárodného menového systému, v ktorom dominuje dolár, tým, že sa skupina hlavných rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS zmení na usporiadanie typu Bretton-Woods. Odpoveď nebude závisieť od ciel alebo osudu TikToku, ale od toho, či ho čínski jastrabi v Trumpovej administratíve vykoľajia do konfrontácie, ktorá prekročí clá a zahrnie finančné sankcie.

Clá sú ako zbraň na potlačenie Číny preceňované, najmä ak sú kombinované so sľubmi veľkého zníženia daní a radikálnej deregulácie doma. Koniec koncov, oba kroky pravdepodobne zvýšia zisky a ceny akcií v USA a urýchlia prílev zahraničného kapitálu do USA. Zatiaľ čo deficit federálneho rozpočtu bude rásť, dolár bude naďalej posilňovať - a zmierňovať negatívny vplyv ciel na čínsky vývoz - dovtedy, kým investori budú veriť, že rast výnosov amerických štátnych dlhopisov nezatieni rast amerických akciových indexov. Rozdiel medzi domácimi úsporami a investíciami - hlavná príčina obchodného deficitu USA voči Číne a Európe - sa bude zväčšovať.

Trump stojí pred ťažkou trilemou: dokáže skĺbiť vysoké clá, slabší dolár a pretrvávajúcu globálnu hegemóniu zelenej bankovky? Čínski predstavitelia, ktorí si pozorne preštudovali dohodu z Plaza z roku 1985, predpokladajú, že Trump sa im pokúsi urobiť to, čo Ronald Reagan pred 40 rokmi urobil Japoncom. Inými slovami, Čína si môže vybrať svoj jed: masívne zhodnotenie renminbi alebo masívne clá na čínsky dovoz. Tým sa však dostávame k politickému a geostrategickému rozmeru problému.

Trump chápe, že Čína nie je Japonsko, ktorého povojnovú ústavu napísali predstavitelia USA, a krajina, v ktorej je umiestnených 55 000 príslušníkov americkej armády. Okrem toho Čína už nie je taká závislá od amerického trhu ako kedysi, keďže sa diverzifikovala a jej výrobky a plne vlastnené dodávateľské reťazce sa stali nenahraditeľnými na celom svete.

Šanca, že sa Čína zvrtne a pristúpi na prudké zhodnotenie renminbi, aby sa vyhla Trumpovým clám, je, mierne povedané, mizivá. Čínski predstavitelia veľmi dobre vedia, že revalvácia jenu v rámci dohody Plaza Accord prispela k trvalému zlyhaniu priemyselného a finančného vzostupu Japonska.

Introductory Offer: Save 30% on PS Digital
PS_Digital_1333x1000_Intro-Offer1

Introductory Offer: Save 30% on PS Digital

Access every new PS commentary, our entire On Point suite of subscriber-exclusive content – including Longer Reads, Insider Interviews, Big Picture/Big Question, and Say More – and the full PS archive.

Subscribe Now

Napriek tomu, aj keď Trump vie, že Čína nepristúpi na revalváciu jenu, aby sa vyhla jeho vysokým clám, aj tak ich z politických a symbolických dôvodov zavedie. Potom sa začnú rokovania a dosiahne sa kompromis, ktorý bude zahŕňať o niečo nižšie clá.

Ako predpovedáJames K. Galbraith, vplyv týchto ciel na čínskych výrobcov bude mierny, pretože svetový obchod sa rekalibruje a USA budú viac nakupovať od Vietnamu a Indie, zatiaľ čo čínsky vývoz do Európy a zvyšku sveta prudko vzrastie. Ak existuje hospodársky blok, ktorý v dôsledku Trumpových ciel utrpí obrovské hospodárske straty, je to Európska únia - nie Čína.

Podobne aj stále vyšší digitálno-technologický múr medzi Čínou a USA už prináša výhody veľkým spoločnostiam v oboch krajinách. V Číne už hordy inžinierov robia obrovské pokroky vo výrobe pokročilých mikročipov, ktoré by Čína nikdy nevyrobila bez novej studenej vojny, ktorú Trump začal počas svojho prvého funkčného obdobia - politiky, ktorú bývalý prezident Joe Biden udržiaval, a dokonca ju stupňoval.

Medzitým americká kombinácia koncentrovaného cloudového kapitálu, sily v oblasti digitálneho výskumu a vývoja a Trumpových ciel už motivovala európske firmy, aby presmerovali svoje financovanie investícií do USA. Stručne povedané, dôvod na zúfalstvo z perspektívy Trumpových ciel má Európa, nie Čína.

To však neznamená, že Čína nemá dôvod na obavy. Veľkou otázkou je, či sa americkí jastrabi voči Číne dostatočne upokojia vysokými clami a protičínskym bombastickým prejavom, alebo či sa, ako je pravdepodobné, ich bojovnosť rozvinie do samohybnej dynamiky. Presnejšie, presvedčia Trumpa, aby prešiel od obyčajných dovozných ciel k takým finančným sankciám, aké USA a EÚ uvalili na Rusko?

Ak áno, čínska vláda bude musieť svoju veľkú dilemu vyriešiť skôr ako neskôr. Mala by predísť finančným sankciám tým, že sa bude snažiť premeniť BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika a päť nových členov) na menový systém podobný Bretton-Woods, ktorého jadrom by bol renminbi a záštitou prebytok čínskej obchodnej bilancie? Alebo by mal zostať v rámci širšieho dolárového systému a hrať o čas, kým sa vnútorné rozpory v USA nevyriešia?

Čína zatiaľ brzdí. Hoci vyvíja rôzne platobné systémy, netlačí na BRICS, aby sa vyvinul do menového systému. Napríklad BRICS Pay je fascinujúci experiment, ktorý kombinuje technológiu blockchain s cezhraničným centrálnym plánovaním s cieľom vytvoriť platobný systém, ktorý ukončí monopol Západu na bankové prevody. Keďže sú však všetky platby stále denominované v rôznych menách, ktorým chýba spoločná záloha, BRICS Pay má k menovému systému rovnako blízko ako dominantný medzibankový platobný systém SWIFT k napodobňovaniu eurozóny.

Aby sa BRICS stal vážnym vyzývateľom medzinárodného menového systému založeného na dolároch, Čína by musela dať BRICS k dispozícii svoje prebytky, aby sa rupie, ktoré Rusko dostáva za vývoz ropy do Indie, mohli vymeniť za takmer pevný kurz za renminbi, ktoré sa budú míňať na čínsky tovar - teda za to, čo USA urobili v 50. a 60. rokoch minulého storočia, aby podporili brettonwoodsky systém.

Pre Čínu by to bol obrovský krok a vážna výzva dominantnému postaveniu dolára. Či ho Čína prijme, bude závisieť od geopolitiky, nie od ekonomiky.

https://prosyn.org/h3UUR44sk