hclark14_GENT SHKULLAKUAFP via Getty Images_fishing GENT SHKULLAKUAFP via Getty Images

Umowa do Ocalenia Oceanu

AUCKLAND/MADRYT/VICTORIA/ANSE ROYALE – Ocean pokrywa ponad 70% powierzchni naszej planety, wytwarza połowę tlenu, którym oddychamy, dostarcza pożywienie dla miliardów ludzi i zapewnia setki milionów miejsc pracy. Odgrywa również ważną rolę w łagodzeniu zmian klimatycznych: ponad 80% światowego obiegu węgla przechodzi przez ocean. Ale ten cenny zasób naturalny nie jest niezniszczalny. Pomimo wszystkich korzyści, jakie nam zapewnia, ocean stoi dziś w obliczu bezprecedensowych kryzysów spowodowanych przez działania człowieka, które zagrażają naszemu zdrowiu oraz zdolności do podtrzymywania życia na Ziemi.

Największym zagrożeniem dla bioróżnorodności morskiej jest przełowienie. Ponad jedna trzecia światowych zasobów rybnych jest przełowionych, a dalsze 60% jest blisko tego. Każdego roku rządy na całym świecie zachęcają do przełowienia, zapewniając 22 miliardy dolarów szkodliwych subsydiów dla rybołówstwa. Chociaż dotacje te mają na celu wspieranie społeczności przybrzeżnych, zamiast tego wspierają niezrównoważoną i nieopłacalną działalność połowową, uszczuplając zasoby, od których zależą źródła utrzymania lokalnej ludności.

Ten problem nie jest nowy. W rzeczywistości członkowie Światowej Organizacji Handlu (WTO) od 2001 r. próbują negocjować umowę mającą na celu ograniczenie tych szkodliwych płatności. Światowi przywódcy potwierdzili swoje zaangażowanie w rozwiązanie tego problemu, kiedy w 2015 r. zgodzili się na Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDGs). W ramach SDG 14, którego celem jest umieszczenie zdrowego oceanu w centrum globalnej agendy zrównoważonego rozwoju, przywódcy obiecali do 2020 r. osiągnięcie porozumienia w WTO, które ograniczy dotacje na rybołówstwo. Ale nie dotrzymali terminu, ponieważ negocjacje spowolniono podczas najgorszych miesięcy pandemii COVID-19.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/lpnU1fupl