singer215_JIM WATSONAFP via Getty Images_birth control JIM WATSON/AFP via Getty Images

Změní katolická církev názor na antikoncepci?

MELBOURNE – Je římskokatolická církev připravena přehodnotit svůj zákaz používání antikoncepce? Fakt, že prominentní katoličtí konzervativci pocítili potřebu nahlas se vyslovit proti takové možnosti, dává jistou oporu pro úvahu, že uvnitř samotné církve a pod ochranou papeže Františka probíhá pohyb směřující ke změně.

Teologové už od Tomáše Akvinského říkají, že zasahovat do pohlavního styku s cílem zabránit rozmnožení je zneužití lidských genitálií, a tedy špatnost. Proti antikoncepci se stavěli už dřívější papežové.

Nicméně vznik perorálních antikoncepčních přípravků, jejich uvedení na trh v roce 1960 a následné důkazy, že mnohé katolické páry antikoncepci používají, spustily uvnitř církve výzvy k přehodnocení zákazu. Papež Jan XXIII. v reakci na to zřídil Biskupskou komisi pro kontrolu porodnosti, ale výsledku její práce se nedožil. Místo toho komise poslala jeho nástupci papeži Pavlu VI. zprávu, která podotkla, že církev už tehdy párům umožňovala počítat dny ženského cyklu a omezit sex na dny, kdy žena nemůže počnout dítě.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/gK6EEbZcs