acemoglu17_ Alex WongGetty Images_bernie sanders Alex Wong/Getty Images

Sociální demokracie poráží demokratický socialismus

CAMBRIDGE – Bývalo nepsaným pravidlem americké politiky, že socialista by se nikdy nemohl prosadit do vysokého úřadu na centrální úrovni. Teď je však senátor Bernie Sanders, který se sám označuje za „demokratického socialistu“, předním kandidátem Demokratické strany na prezidentskou nominaci. Měla by Amerika změnu uvítat?

Demokraté učinili tématem primárek mnohem víc než amerického prezidenta Donalda Trumpa. Sandersův rozlet je odrazem touhy po radikálních řešeních závažných strukturálních ekonomických problémů. Desítky let po druhé světové válce vytrvale stoupala produktivita hospodářství USA a všem pracujícím – bez ohledu na vzdělání – rostly mzdy, v průměru o 2 % ročně. To už dnes ale neplatí.

Během posledních čtyř desetiletí byl růst produktivity mdlý, hospodářský růst zpomalil a stoupající podíl výnosů směřuje k vlastníkům kapitálu a vysoce vzdělaným lidem. Medián mezd přitom stagnuje a reálné (inflačně očištěné) mzdy pracujících se středoškolským či nižším vzděláním dokonce klesly. Velké části ekonomiky dominuje jen několik málo společností (a jejich vlastníci). Horní 0,1 % distribuce příjmů uchvacuje víc než 11 % národního důchodu, což je výrazný nárůst oproti 2,5 % v 70. letech.

https://prosyn.org/DBjxvkycs