kschwab18_RamCreativGettyImages_maninclinetargetboard RamCreativ/Getty Images

Jak sledováním výsledků zbavit svět krátkozrakosti

ŽENEVA – Ministři financí sjíždějící se do Washingtonu na výroční zasedání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu nebudou trpět nedostatkem naléhavých témat k diskusi. Vzhledem k obavám z globální recese, obchodní války mezi USA a Čínou, důsledků vyjednávání v souvislosti s brexitem a nebezpečného dluhového převisu se ocitáme v nejstresovějším okamžiku posledních deseti let. Tyto těžkosti je třeba projednat a všichni bychom měli doufat, že z nich lze vyjít s minimálními škodami.

Neměly by ale odvést pozornost od ještě naléhavějších dlouhodobých výzev: splnění Cílů udržitelného rozvoje (CUR) Organizace spojených národů do roku 2030, realizace Pařížské klimatické dohody v průběhu příštích 30 let a reformy globální ekonomické soustavy, která posílí její způsobilost na příštích 50 let a ještě dál do budoucna.

Předpokladem toho všeho je skoncovat s krátkozrakostí, jíž se vyznačuje současná tvorba politik. Za tím účelem bychom měli vyvinout systémy hodnocení ke sledování postupu u těchto dlouhodobých priorit. Mám v této věci tři návrhy. Zaprvé, v oblasti tvorby ekonomických politik musíme přehodnotit HDP coby náš „klíčový ukazatel výkonnosti“. Zadruhé, za účelem hodnocení pokroku u Pařížské dohody a CUR bychom měli přijmout nezávislé monitorovací nástroje. Zatřetí, musíme uvést do života „zainteresovaný kapitalismus“, a to zavedením přehledného hodnocení podniků v oblasti životního prostředí, sociálních ohledů a firemního řízení (ESG).

https://prosyn.org/F4ZYxuxcs