Sudanese refugees in Jordan Khalil Mazraawi/Getty Images

Vývoj uprchlické krize

LONDÝN – Němci během oslav Vánoc také vzpomínají na ty, kdo zemřeli, když loni na berlínském vánočním trhu zaútočil migrant, jemuž nebyl udělen azyl. Incident rozdmýchal plameny veřejných nálad namířených proti přistěhovalectví a pravděpodobně sehrál roli v ohromujícím nezdaru kancléřky Angely Merkelové při sestavování nové koaliční vlády po zářijových spolkových volbách. Mezi německými voliči panují široce rozšířené obavy, že zemi zaplaví další vlna migrantů podobná přílivu před dvěma lety.

Realita v terénu se ale dramaticky proměnila. Dne 15. listopadu 2015 centrum pro dohled nad migrací na německém ministerstvu zahraničních věcí se sídlem na berlínském Werderscher Markt sledovalo toky uprchlíků na všech potenciálních hraničních přechodech na trase z Řecka do Německa. Z 12 milionů vyhnaných Syřanů nakonec do Evropy doputoval milion. Navzdory mohutné reakci německé vlády a zástupců veřejnosti mnoho žadatelů o azyl skončilo na ulici a spali venku a na nádražích. Tehdy se šířily zvěsti, že zemí zmítají migranty vyvolané zločiny, přestože pozdější výzkum zjistil malý vzestup kriminality podél migračních cest.

Dva roky poté je mnohé jinak. Německá úřední mašinérie jela na všechny válce, aby vyřídila žádosti o azyl a usnadnila integraci. Ze 700 tisíc žádostí o azyl v roce 2016 bylo téměř 300 tisíc zamítnuto a dotčení lidé čekají návrat do země původu. Řecko, pro uprchlíky z Blízkého východu první zastávka v Evropské unii, začalo po udělení azylu zhruba 50 tisícům lidí zavírat některé uprchlické tábory. Dokonce i Itálie, první unijní přístav pro africké migranty, nyní zaznamenává úbytek žádostí o azyl.

https://prosyn.org/kLULdB1cs