mastrobuoni1_Beata ZawrzelNurPhoto via Getty Images_milan police software Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images

Pomáhají algoritmy snižovat zločinnost?

TURÍN – My všichni máme sklon držet se v práci i v jiných oblastech života návyků. Mně se například nejlépe pracuje dopoledne a nesnáším práci po večeři. Naše návyky přitom obvykle odrážejí preference, učení nebo kombinaci těchto dvou faktorů – nebo jak poznamenává Charles Duhigg ve své knize The Power of Habit, pouhé opakování činu může generovat rutinu.

Můj nedávný výzkum ukazuje, že pokud jde o lpění na rutině, zločinci se příliš neliší od spořádaných občanů – možná jde o výsledek jejich zkušeností, jejich sklonu ke specializaci a jejich přesvědčení, že vyvinuli ideální strategii. A policejní složky je dohánějí s pomocí stále běžnějšího nástroje: algoritmů.

Jelikož algoritmy využívají datová schémata k predikci budoucího chování, dokážou předpovědět, jaké filmy se budou někomu líbit na Netflixu nebo jaké knihy by si mohl koupit na Amazonu. Zároveň však mohou pomáhat policejním složkám při boji se zločinem. Některé algoritmy počítají budoucí recidivu vězňů. Jiné tvoří základ nástrojů prediktivní policejní práce, která vytváří prognózy zločinnosti s cílem optimalizovat hlídkovou službu.

https://prosyn.org/ZTxNSMocs