acemoglu10_Brendan SmialowskiGetty Images_constitution Brendan Smialowski/Getty Images

Ústava americkou demokracii nezachrání

CAMBRIDGE – Odhalení, že whistleblower z nitra výzvědných služeb nařkl amerického prezidenta Donalda Trumpa, že dal zahraničnímu vůdci nepatřičné sliby, opět rozdmýchal naděje, které se nedávno upínaly ke zprávě zvláštního zástupce Roberta Muellera. Mnozí z těch, jež popuzuje Trumpovo překračování norem, ohýbání pravdy a polarizující prezidentství, byli přesvědčeni, že systém jej nějak ukázní, spoutá nebo odstraní. Tyto naděje však byly scestné tehdy a jsou scestné i dnes.

Většina voličů, již mají plné zuby Trumpa i Republikánské strany, která za něj loajálně zalehla, by s přáním, aby byl Trump nucen skládat účty, neměla vzhlížet k washingtonským zasvěcencům ani k rytíři na bílém koni. Jedná se o úkol společnosti, který má splnit v prvé řadě u volebních uren a v případě potřeby uskutečněním protestů v ulicích.

Domněnka, že Spojené státy dokážou zachránit washingtonští zasvěcenci a Ústava USA, je součástí sdíleného vyprávění o původu amerických institucí. Podle tohoto vyprávění Američané za svou demokracii a své svobody vděčí tomu, jak brilantně a prozíravě zakladatelé USA nastavili systém se správnými typy brzd a protivah, oddělením mocí a dalšími pojistkami.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/Cnzt1yycs