apple taxes protest CHRISTOPHE ARCHAMBAULT/AFP/Getty Images

Rozhodná chvíle pro budoucí zdanění korporací

NEW YORK – Na první pohled se jedná o byrokratické zasedání jako každé jiné. Diskuse, které koncem měsíce proběhnou na půdě OECD v Paříži, jsou však nesmírně důležité, protože nejbohatší země světa představí nové návrhy na zdanění digitálních nadnárodních společností, jako jsou Google, Amazon, Facebook, Apple, Netflix a Uber.

Když v roce 2012 vzbudily hněv veřejnosti skandály související s postupy, jimiž se společnosti Apple, Amazon a Google vyhýbaly daním, a přinutily G20 jednat, byla OECD vyzvána k reformě mezinárodního systému korporátních daní. Tři roky poté to vyústilo v balíček reforem známý jako projekt „Base Erosion and Profit Shifting“ (Vymílání základu a přesouvání zisků), zkráceně BEPS. Reformní proces probíhal pod vedením zemí OECD a rozvojovým zemím se otevřel až po představení tohoto počátečního balíčku. Dnes je zapojeno 125 zemí, tvořících uskupení nazývané „Inkluzivní rámec“.

BEPS byl nepochybně důležitým krokem k potlačení některých nejkřiklavějších strategií obcházení daní, jež nadnárodní společnosti používají. Pobídl například k tomu, že daňové orgány sdílejí zprávy o ziscích a daňových odvodech těchto společností podle jednotlivých zemí. Toto pravidlo se bohužel uplatní pouze na obzvlášť velké nadnárodní společnosti a zprávy nebudou veřejně dostupné, což občanské společnosti upírá významný nástroj transparentnosti.

https://prosyn.org/hMs9DpDcs