cfigueres13_OLE BERG-RUSTENAFP via Getty Images_norwaysovereignwealthfund Ole Berg-Rusten/AFP via Getty Images

Suwerenny Obowiązek Norwegii

BRUKSELA – Ostatnie wydarzenia w Norwegii mogą mieć doniosłe konsekwencje dla zobowiązań związanych z klimatem na konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP26) w Glasgow w listopadzie tego roku.

W sierpniu powołana przez rząd komisja zaleciła Norwegii skierowanie swojego suwerennego funduszu majątkowego (SWF) na ścieżkę zerowej emisji gazów cieplarnianych netto (GHG) do 2050 r. oraz dostosowanie działań funduszu do zobowiązań Norwegii wynikających z międzynarodowych porozumień klimatycznych. Wkrótce potem kandydat Norweskiej Partii Pracy na premiera Jonas Gahr Støre potwierdził, że jeśli zostanie wybrany, wprowadzi cel zerowy netto dla funduszu. Teraz, gdy Støre odniósł zwycięstwo w wyborach parlamentarnych w tym miesiącu, jego wyzwaniem jest stworzenie koalicji, która pozwoli mu dotrzymać swojego przekonania.

Norweski rządowy fundusz emerytalny o wartości 1,4 biliona dolarów jest największym na świecie SWF. Kraj ten jednak waha się, aby położyć ciężar tego funduszu na własne międzynarodowe zobowiązania klimatyczne. Inni też się wahają.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/vDzrB4gpl