soros117_Emmanuele ContiniNurPhoto via Getty Images_orban merkel Emmanuele Contini/NurPhoto via Getty Images

Cena za kapitulaci Merkelové před maďarským a polským vydíráním

NEW YORK – Evropská unie čelí existenční hrozbě, ale vedení EU na ni reaguje kompromisem, který jako by odrážel víru, že hrozbu jednoduše zaženeme, když si budeme přát něco jiného. Kleptokratický režim premiéra Viktora Orbána v Maďarsku a v menší míře i neliberální vláda Práva a spravedlnosti (PiS) v Polsku nestoudně napadají hodnoty, na nichž byla Evropská unie postavena. Budeme-li k jejich zpochybňování přistupovat jako k legitimnímu politickému postoji, který si zasluhuje pozornost a kompromisní řešení, pak tím jen rozhojníme – a to výrazně – rizika, s nimiž se dnes EU potýká.

Uznávám a chápu obrovský tlak, jemuž čelí německá kancléřka Angela Merkelová. Ta je kancléřkou už 15 let a září 2021, kdy ohlásila odchod, se rychle blíží. A v situaci, kdy se francouzský prezident Emmanuel Macron musí načas zabývat otázkou sekularismu ve své zemi a dalšími vážnými bezpečnostními problémy, se Merkelová stala v podstatě jediným hlavním státníkem, který v otázkách EU rozhoduje.

Zároveň chápu, že si německá kancléřka nepřeje, aby za jejího působení ohlásila záměr vystoupit z EU další země, totiž Maďarsko. Právě k tomu se údajně Orbán v posledních dnech chystal, protože si nemůže dovolit, aby někdo odhalil rozsah zkorumpovanosti jeho režimu, což by unijní podmínka „dodržování vlády zákona“ pro přidělení peněz z unijních fondů bezpochyby učinila.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/sHYyeVucs