emmott38_MANDEL NGANAFP via Getty Images_bidenxi Mandel Ngan/AFP via Getty Images

Podstępne Kryzysy

LONDYN – Ci, którzy są rozczarowani niejednoznacznymi wynikami spotkania w sprawie zmian klimatycznych COP26, niedawnym wirtualnym szczytem prezydenta USA Joe Bidena i prezydenta Chin Xi Jinpinga lub próbami osiągnięcia sprawiedliwości w zakresie szczepionek na COVID-19, muszą obudzić się i przyjrzeć dokładnie światu, w którym żyjemy. W obecnych warunkach globalne zarządzanie na pewno rozczaruje.

W nowym raporcie Our Global Conditionwraz z kolegami z Globalnej Komisji ds. Polityki Post Pandemicznej przypisujemy te trudności faktowi, że jesteśmy w środku nie jednego, ale czterech różnych kryzysów. Jedynym wyjściem jest rozpoznanie powiązań między zdrowiem publicznym planety, zmianami klimatycznymi, spadającym zaufaniem publicznym i legitymacją demokratyczną oraz niestabilnością geopolityczną. Te kwestie są ze sobą powiązane. Traktowanie ich jako oddzielnych kwestii nigdzie nas nie zaprowadzi.

Stresy środowiskowe zwiększają prawdopodobieństwo, że choroby odzwierzęce rozprzestrzenią się na ludzi i staną się pandemią. Napięcia społeczne, polityczne i ekonomiczne wywołane przez pandemię sprzyjają postawom i zachowaniom, które podważają solidarność społeczną, utrudniając rządom uzyskanie publicznego poparcia dla silnych środków dekarbonizacji. W krajach i systemach politycznych, w których zaufanie do instytucji i autorytet fachowej wiedzy zostały podważone przez spuściznę kryzysu finansowego z 2008 r. i rozwój mediów społecznościowych, radzenie sobie z nowymi kryzysami pozostaje trudnym wyzwaniem.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/l7k7qXEpl