emmott38_MANDEL NGANAFP via Getty Images_bidenxi Mandel Ngan/AFP via Getty Images

Zlovolné krize

LONDÝN – Ti, kdo jsou zklamaní z nepřesvědčivých výsledků jednání o klimatických změnách COP26, z nedávného virtuálního summitu amerického prezidenta Joea Bidena a jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga nebo ze snahy o dosažení vakcinační spravedlnosti ve vztahu ke COVID-19, by se měli probrat a zjistit, v jakém světě žijeme. Za současných okolností je globální řízení zákonitým zklamáním.

V naší nové zprávě Naše globální kondice připisujeme s kolegy z Globální komise pro postpandemickou politiku tyto těžkosti faktu, že se zmítáme nikoliv v jedné, ale hned ve čtyřech krizích. Jedinou cestou vpřed je přitom pochopení souvislostí mezi planetárním veřejným zdravím, klimatickými změnami, poklesem důvěry veřejnosti i demokratické legitimity a geopolitickou nestabilitou. Tyto otázky jsou vzájemně provázané. Pokud k nim přistupujeme jako k odděleným doménám, nikam se nedostaneme.

Ekologická zátěž zvyšuje pravděpodobnost, že se zoonotické nemoci rozšíří na člověka a přerostou v pandemie. Sociální, politická a ekonomická zátěž vyvolaná pandemií pak přiživuje postoje a chování, které podkopávají společenskou solidaritu a ztěžují vládám zajišťování veřejné podpory pro silná dekarbonizační opatření. V zemích a politických soustavách, kde důvěru v instituce a autoritu odborného názoru podkopaly odkaz finanční krize z roku 2008 a rozšíření sociálních sítí, je boj s novými krizemi i nadále velmi obtížný.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/l7k7qXEcs