goldberg12_GettyImages_data Getty Images

Jak odvrátit statistické tragédie

NEW HAVEN – V červenci 2020 jsme s Tristanem Reedem v článku pro Brookings Papers on Economic Activity doložili, že v rozporu s očekáváními byl v chudších zemích počet úmrtí na obyvatele v důsledku covidu-19 mnohem nižší než v zemích bohatších. Čtenáři okamžitě namítali, že toto zjištění musí být způsobeno nesprávnou kvantifikací či nedostatkem dat u těchto zemí. Náš výsledek od té doby obstál při prověřování i ve zkoušce času, ale prvotní reakce byla výmluvná: statistiky pocházející z rozvojových zemí se zhusta střetají s podezíravostí (a často se k nim vůbec nepřihlíží).

Je taková předpojatost oprávněná? V nedávné studii „Proč je růst v rozvojových zemích tak těžké měřit?“ pro Journal of Economic Perspectives jsme se spoluautory zjistili, že není. Navzdory několika silně veřejně probíraným případům manipulace s údaji jsou odhady růstu z rozvojových zemí v průměru stejně spolehlivé jako z vyspělých ekonomik.

Jistěže, neexistuje jediná dobře definovaná metrika pro posuzování kvality odhadů růstu určité země. Tradičním přístupem v ekonomické literatuře je však hledat korelaci mezi odhady získanými pomocí různých zdrojů dat. Za pomoci této metody jsme porovnali odhady založené na třech odlišných zdrojích: systému národních účtů (SNÚ), údajích z průzkumů v domácnostech a nově dostupných satelitních datech (hlavně na nočním osvětlení a příležitostně na vegetaci).

https://prosyn.org/GgmYYFmcs