suzman7_LUDOVIC MARINAFP via Getty Images_globalfundmacronbonogates Ludovic Marin/AFP via Getty Images

Nejdůležitější příběh, který vám v roce 2019 unikl

SEATTLE – Podle nejnovějšího sčítání vydají deníky Washington Post, New York Times a Wall Street Journal dohromady celkem tisíc článků denně. A třebaže zpráva neuvádí, kolik lidí si je všechny přečte, dá se docela dobře předpokládat, že se to ještě nikomu nepodařilo.

Každý z nás pravděpodobně přehlédne desetitisíce důležitých zpráv ročně. Největší událost, která lidem v roce 2019 unikla, se však odehrála 10. října v konferenčním sále ve francouzském Lyonu, kde se skupina vládních činitelů, podnikatelských špiček a filantropů zavázala, že věnuje celkem 14 miliard dolarů organizaci s názvem Global Fund.

Mnoho lidí neví, čím Global Fund je, dokud neuslyší celý jeho název: Globální fond boje proti AIDS, tuberkulóze a malárii. Fond byl založen krátce po přelomu tisíciletí, kdy statisíce dětí umíraly na preventabilní onemocnění. Krize AIDS dosahovala vrcholu a média popisovala tento virus jako „zlovolnou“ metlu, která zasahuje celou subsaharskou Afriku. Jeho nezadržitelné šíření, předpovídali někteří, povede ke kolapsu celých států. Byla to mezinárodní krize, která vyžadovala mezinárodní reakci.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/Vs0CLdUcs