varoufakis93_ Arne Dedertpicture alliance via Getty Images_german economic model failing Arne Dedert/picture alliance via Getty Images

Soucit s Německem

ATHÉNY – Pustit si k tělu zprávy, že obchodní model vaší země je nadranc, není nikdy snadné. Je těžké připustit si, co je nabíledni: že vaši političtí představitelé buď byli bláhoví, anebo vám lhali, když vás desítky let ujišťovali, že vaše vydřené životní úrovně jsou v bezpečí. Že vaše bezprostřední budoucnost teď závisí na laskavosti cizinců odhodlaných vás drtit. Že Evropská unie, v niž jste vkládali naděje, se podílela na vytrvalém maskování skutečnosti. Že vaši partneři v EU, které teď prosíte o pomoc, na vás hledí jako zloducha, který měl dostat výprask už dávno. Že se ekonomické elity ve vaší vlasti i jinde poohlížejí po nových způsobech jak zajistit, aby vaše země dál vězela ve slepé uličce. Že musíte přestát obří, bolestivé změny, aby se zajistilo, že se nic nezmění.

Řekové tyto pocity znají. Zakusili jsme je až do morku kostí počátkem roku 2010. Dnes na takovou hradbu blahosklonnosti, nelibosti, ba dokonce úsměšků narážejí Němci. Ač se to může zdát paradoxní, nikdo z Evropanů než právě Řekové není v lepším postavení, aby chápal, že si Němci zaslouží lepší zacházení, že jejich současná nesnáz je plodem našeho kolektivního, evropského pochybení a že škodolibost nepomůže nikomu – a nejméně ze všech dlouho strádajícím Řekům, Italům z jihu, Španělům a Portugalcům (označeným kdysi zkratkou PIGS, evokující v angličtině slovo „prasata“).

Karta se obrátila proti Německu, protože tamní ekonomický model se opíral o potlačované mzdy, laciný ruský plyn a znamenitost v technologicky středně vyspělém strojírenství – zejména výrobě aut se spalovacími motory. To vyústilo v obří obchodní přebytky během čtyř zřetelných fází po druhé světové válce: za brettonwoodského systému pod vedením USA, který Evropě, Asii a Amerikám poskytl pevné směnné kurzy a přístup na trh, pak v období po kolapsu brettonwoodského systému, kdy se jednotný evropský trh ukázal jako velice lukrativní pro německý export, dále opět po zavedení eura, kdy financování ze strany prodejců otevřelo stavidla pro tok zboží i kapitálu z Německa do periferií Evropy, a konečně když poté, co krize eura zchladila v jižní Evropě poptávku po německém zboží, zaplnil uvolněné místo hlad Číny po strojírenských meziproduktech i finálních výrobcích.

https://prosyn.org/FUtZdEZcs