Arab student Mohammed Huwais/Stringer via Getty Images

Emancipační mezera v arabském vzdělávání

PAŘÍŽ – Diskuze o vzdělávání v arabském světě se jen zřídka soustředí na vliv výuky na změnu sociálních a politických zvyků. Což je nešťastné, protože vzdělaní občané arabských zemí mají tendenci být politicky a sociálně v průměru mnohem méně emancipovaní, než jsou jejich vrstevníci v jiných částech světa. Pokud se mají arabská společenství stát někdy otevřenější a ekonomicky dynamická, bude jejich vzdělávací systém muset podporovat a osvojit si hodnoty, které tomuto cíli vlastní.

Tato mezera je popsána ve World Value Survey (WVS), což je globální průzkum veřejného mínění, který umožňuje srovnávání široké škály hodnot v rozdílných zemích. V nedávné době WVS mapovala 12 arabských zemí – Jordánsko, Egypt, Palestinu, Libanon, Irák, Maroko, Alžír, Tunis, Katar, Jemen, Kuvajt a Libyi – společně se 47 nearabskými zeměmi. Výsledky poprvé umožňují srovnat rezidenty dosti velkého podílu arabského světa s obyvateli jinde ve světě.

WVS měří čtyři obsažné politické a sociální hodnoty: podporu demokracie, připravenost na občanskou angažovanost, poslušnost vůči autoritám a podporu patriarchálních hodnot, které tvoří základy diskriminace žen. Tím, jak se běžná země stává bohatší, vzdělanější a politicky otevřenější, tak roste podpora demokracie a připravenost na občanskou angažovanost, a klesá poslušnost k autoritám a podpora patriarchálních hodnot.

https://prosyn.org/FVS0dZJcs