singer199_Bob LeveyGetty Images for MoveOn_taxrich Bob Levey/Getty Images for MoveOn

Zdaňte bohaté!

PRINCETON – „Daňová soustava je v posledních deseti letech vychýlená ve prospěch bohatých a směrem od střední třídy. Je to dramatické a myslím, že to nikdo nedoceňuje. A taky si myslím, že by se to mělo řešit.“ Tato slova pronesl před 18 lety investor a miliardář Warren Buffett. Své tvrzení doložil průzkumem mezi zaměstnanci své kanceláře: ačkoliv on sám byl druhým nejbohatším člověkem na světě, na daních odváděl nižší procento z příjmu než jeho recepční.

Ekonomická nerovnost se od té doby jen zhoršila, částečně kvůli růstu technologických akcií, které mají obrovskou hodnotu, ale nevyplácejí se z nich dividendy. V roce 2020 bylo šest z deseti nejbohatších Američanů – Jeff Bezos, Mark Zuckerberg, Warren Buffett, Larry Page, Sergei Brin a Elon Musk – významnými akcionáři v korporacích, které nevyplácejí dividendy. Jejich celkový majetek dosahoval hodnoty 500 miliard dolarů neboli 0,5% celkového majetku USA.

Loňská studie, kterou pro Bílý dům společně vypracovali ekonomové z Rady ekonomických poradců a z Úřadu pro management a rozpočet, odhadla, že 400 nejbohatších rodin ve Spojených státech, z nichž každá disponuje majetkem v hodnotě přesahující 2 miliardy dolarů, zaplatilo federální daň z příjmu v průměrné výši 8,2%, pokud započteme jako příjem i zisky z neprodaných akcií. Průměrný americký daňový poplatník přitom na federální dani odvedl 13,3% ze svého příjmu.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/gpVrNwycs