acemoglu13_Mlenny Getty Images_berlinwalltheendsign Mlenny/Getty Images

Pád Berlínské zdi a sociální demokracie

CAMBRIDGE – Už před 30 lety bylo jasné, že pád Berlínské zdi změní všechno. Co přesně ale bude ta změna znamenat pro světovou politiku v jedenadvacátém století, se stále ještě teprve uvidí.

Do roku 1989 Sovětský svaz – a komunismus obecně – odsoudil desítky milionů lidí k chudobě a zřetelně nedokázal konkurovat západnímu ekonomického modelu. Během čtyř desítek let si studená válka vyžádala miliony životů na různých bojištích po celém světě (kde se konflikt rozpálil mnohem víc, než jeho název napovídá) a stala se záminkou k represi a dominanci elit v desítkách zemí napříč Latinskou Amerikou, Afrikou a Asií.

Jenže éra po studené válce navzdory všem svým příznivým důsledkům zvrátila také západní sociálnědemokratickou úmluvu: soustavu záchranných sociálních sítí, regulace, všestranných veřejných služeb, politik přerozdělování daní a institucí na trhu práce, které dlouho ochraňovaly pracující a méně šťastné členy společnosti. Podle politologa Ralfa Dahrendorfa (jak jej cituje zesnulý Tony Judt) tento politický konsenzus představoval „největší pokrok, který dosud dějiny poznaly“. Nejenže ve většině vyspělých ekonomik omezil a poté snížil nerovnost, přispěl také k desítkám let setrvalého růstu.

https://prosyn.org/4BWLv1tcs