borrell11_rterraUniversal Images Group via Getty Images_arctic melt rterraUniversal Images Group via Getty Images

Vize EU pro Arktidu

Brusel — Arktická oblast se rychle mění v důsledku globálního oteplování, stupňujícího se boje o zdroje a geopolitické rivality. Pokud jde o budoucnost tohoto regionu, Evropská unie má zájem smysluplně přispět k jeho zachování, ale také podpořit jeho rozvoj. Naším záměrem je v této oblasti působit aktivněji prostřednictvím klimatických opatření, mezinárodní spolupráce a opatření udržitelného hospodářského rozvoje, přičemž primárním naším cílem je zaměřovat se na problémy obyvatel.

Zelená dohoda pro Evropu učiní z Evropy do roku 2050 první klimaticky neutrální kontinent a náš právně ukotvený závazek snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 55 % představuje globální referenční měřítko. Zelená dohoda a nový přístup EU k podpoře udržitelné modré ekonomiky jsou středobodem strategie Unie pro Arktidu. Mezi naše hlavní návrhy patří apel na to, aby ropa, zemní plyn a uhlí zůstaly v zemi, a to i v arktických oblastech, a zřízení stálé přítomnosti EU v Grónsku.

Tento úkol nemůže být naléhavějším. Změnu klimatu má na zřeteli každý, ale v Arktidě k ní dochází dvakrát rychleji než kdekoliv jinde. Některé části pobřeží tohoto regionu se brzy stanou oblastí bez ledu během léta, ale následně i během zimy. Tání ledu a permafrostu uvolňuje velké množství metanu, urychluje globální oteplování a současně stoupající hladina moře v narůstající míře ohrožuje pobřežní komunity po celém světě. Zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu ze srpna 2021 zdůraznila, že základní příčinou tohoto vývoje je lidská činnost.

https://prosyn.org/Wp8DZJVcs