buruma193_Daro SulakauriGetty Images_russians leaving Daro Sulakauri/Getty Images

Zůstat v Rusku, anebo odejít?

NEW YORK – Není zcela jasné, kolik Rusů odešlo od začátku války na Ukrajině ze své vlasti. Někdo tvrdí, že jich je více než milion, jiní odhadují, že je to méně. Samotná čísla však možná nejsou tak důležitá jako význam mnoha z těch, kteří odešli. Figurují mezi nimi nejvzdělanější Rusové: spisovatelé, počítačoví experti, novináři, filmaři, hudebníci, akademici, herci a tak dále.

Někteří odcházejí, protože nemají jinou možnost. Novináři, kteří se tak jako šéfredaktorka časopisu Novoje vremja Jevgenija Albacová kriticky vyjadřovali k válce, museli uprchnout, aby se vyhnuli zatčení za šíření „falešných zpráv“ nebo za to, že jsou „zahraničními agenty“. Jiní odcházejí, protože jim život v Putinově Rusku připadá neudržitelný.

Olga Smirnovová, primabalerína moskevského Velkého divadla, se odstěhovala do Amsterdamu. Přitom prohlásila, že by ji „nikdy nenapadlo“, že se bude „stydět za Rusko“, avšak válka jí znemožnila zůstat. Statisíce mladých mužů pak raději uprchly před nedávnou „částečnou mobilizací“ prezidenta Vladimira Putina, místo aby riskovali, že budou posláni do války, kterou si nikdy nepřáli.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/B1EP9drcs