ledgard4_International Animal Rescue  Ba  Barcroft Media via Getty Images_orangutan International Animal Rescue/Barcroft Media via Getty Images

Ohrožené druhy živočichů mohou platit za vlastní ochranu

PRAHA/NAIROBI – Už brzy bude možné poskytnout digitální identitu jednotlivým divoce žijícím živočichům, jejichž druhu hrozí vyhynutí. V současnosti je jedinou ekonomickou hodnotou těchto živočichů hodnota jejich zpracovaných tělesných částí. Pokud budou vybaveni digitální peněženkou navázanou na jejich identitu a schopností utrácet peníze za vlastní ochranu, mohlo by to zkvalitnit jejich životy a zvýšit naději na jejich přežití.

Lidoopové, jako jsou gorily a šimpanzi, představují ideální počáteční kandidáty pro projekt „mezidruhových peněz“ („Interspecies Money“). Našich nejbližších vývojových bratranců přežívá jen asi 700 000 kusů a jejich počet dál prudce klesá: představme si populaci rovnající se počtu obyvatel Washingtonu, která žije roztroušená v lesích podél polních cest nebo na okraji mnoha tisíc izolovaných, chudých a rychle rostoucích vesnic. Lidé a lidoopové spolu během průmyslové éry nežili dobře, ale v postindustriálním věku to můžeme zlepšit.

Navrhujeme začít u orangutanů. V lesních biotopech Sumatry a Bornea dosud žije jen asi 120 000 kusů těchto inteligentních zrzavých opic. Ačkoliv se na jejich ochranu vynaložila od roku 2000 miliarda dolarů, více než 100 000 jedinců ve stejném období zahynulo v důsledku odlesňování, útrap a zabíjení. Situace mohla být ještě horší – nebýt záchranného úsilí, zahynulo by přibližně 135 000 orangutanů –, avšak podobné investice lze jen stěží označit za úspěšné.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/1PEt1pUcs