haass133_Brendan HoffmanGetty Images_ukrainerussiaconflict Brendan Hoffman/Getty Images

Jak zmírnit rusko-ukrajinskou krizi

NEW YORK – Rusko v posledních měsících rozmístilo početné bojeschopné vojenské síly podél hranice s Ukrajinou. Nevíme ovšem proč (vojenský potenciál se vždycky posuzuje snáz než úmysly), a dokonce ani to, jestli už se ruský prezident Vladimir Putin rozhodl pro určitý postup. Zatím vytvořil možnosti, výsledky ještě ne.

Na mysli vytane červenec 1990, kdy jiný autokrat, Saddám Husajn, rozmístil značné vojenské síly podél jižní hranice Iráku s Kuvajtem. Úmysly byly tehdy mlhavé, stejně jako dnes, leč nepoměr sil byl zjevný. Arabští představitelé tehdejšímu americkému prezidentu Georgi H.W. Bushovi říkali, aby nereagoval přehnaně, přesvědčení, že jde o lest, jejímž cílem je přimět Kuvajt, aby se přičinil o zvýšení ceny ropy, což by Iráku pomohlo zotavit se a dozbrojit po dlouhé válce s Íránem.

Počátkem srpna už ale to, co dříve leckomu připadalo jako politické divadlo, nabralo příliš reálný ráz. Invaze vyústila v dobytí. K vypuzení iráckých sil z Kuvajtu a obnovení suverenity země bylo zapotřebí masivní mezinárodní koalice pod vedením Spojených států.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/Leet4kics