buruma152_Mark LeechGetty Images_footballhooligansriot Mark Leech/Getty Images

Duch chuligánství

NEW YORK – Alan Clark, zesnulý britský politik z dob Margaret Thatcherové, známý hlavně svým záletnictvím a tvrdě pravicovými názory, si mi kdysi posteskl nad úpadkem britského bojového ducha, jenž utvářel impéria a vyhrával války. Napůl žertem jsem nadhodil, že mezi britskými fotbalovými chuligány, plenícími stadiony a cizí města, je výbojný sklon stále živý. Se zasněným pohledem mi odpověděl, že z toho by se skutečně „dalo užitečně čerpat“.

Co se tehdy zdálo kapku nehorázné, je dnes bolestnou skutečností. Z chuligánského ducha se totiž opravdu čerpá. V Británii sílí pravicový terorismus – přestože islamistické násilí v současnosti ustupuje, přinejmenším prozatím. Britští politici, kteří se staví proti kaskadérskému vyskočení Spojeného království z Evropské unie bez dohody, dostávají výhrůžky smrtí, ba zakoušejí horší věci. Labouristickou poslankyni a hlasitou odpůrkyni brexitu Jo Coxovou zavraždil v roce 2016 muž, který ji postřelil a opakovaně probodl s pokřikem „Británie na prvním místě!“

Británie je stěží výjimkou. V USA napáchaly krajně pravicové skupiny spoušť v místech jako Charlottesville a Pittsburgh a své řádění doprovázely bojovým skandováním typu „Židé nás nenahradí“ (kde „nás“ znamená bílé křesťany). Autokratický brazilský prezident Jair Bolsonaro otevřeně vychvaluje mučení. Dokonce i v Německu je na vzestupu násilný extremismus, zejména v oblastech někdejšího komunistického Východního Německa. V Indii ministerský předseda Naréndra Módí projevuje v nejlepším případě lhostejnost k projevům politického násilí ze strany hinduistických extremistů, často namířeného proti muslimům.

https://prosyn.org/Yv1c1FRcs