neier61_Photo by Anthony KwanGetty Images_coronaviruschinadoctorvigil Anthony Kwan/Getty Images

Čínský velký skok do epidemie

NEW YORK – Ještě než svět vůbec něco tušil o novém koronaviru, který vyvolal celosvětovou paniku, všiml si wuchanský oftalmolog Li Wen-liang u několika pacientů čehosi zvláštního. Zdálo se mu, že se nakazili neznámým virem připomínajícím těžký akutní respirační syndrom (SARS), který o generaci dříve ochromil Čínu. Když po pár dnech zaslal tento 34letý lékař varovný vzkaz několika kolegům ve skupinovém chatu, obdržel předvolání na policii, která ho donutila podepsat dopis, v němž se přiznává k „šíření falešných poznámek rozvracejících společenský řád“. Li už dnes nežije; stal se obětí viru, kvůli němuž začal burcovat na poplach – viru označovaného dnes jako COVID-19.

Liova smrt – spolu s dalšími odhaleními snahy čínských orgánů umlčet osoby upozorňující na COVID-19 – právem vyvolala po celém světě rozhořčení. Kdyby se vláda více zajímala o ochranu veřejného zdraví a méně o zamlčování nepříjemných informací, možná mohla zabránit šíření viru. Dosud se virem COVID-19 nakazilo pouze v Číně přes 74 000 osob, z nichž více než 2000 zemřelo.

Navíc to není poprvé, kdy odepírání svobody projevu přímo souviselo se smrtelnou zdravotnickou krizí v Číně. Když v roce 2002 vypukla epidemie SARS, čínské úřady se ji rovněž zpočátku snažily ututlat.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/pkzoFD7cs