bruszt5_Omar MarquesSOPA ImagesLightRocket via Getty Images_CEUhungaryprotest Omar Marques/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Exilová univerzita v EU

BUDAPEŠŤ/VÍDEŇ – Patnáctého listopadu Středoevropská univerzita (CEU) oficiálně otevřela svůj nový kampus v rakouské Vídni, když ji předtím svévolně vystrnadili z Maďarska. Kabinet maďarského premiéra Viktora Orbána tentýž den otevřel v Budapešti další velký stadion.

Vládou kontrolovaná maďarská média se podle očekávání zaměřila na druhou událost a ignorovala odchod CEU, čelní univerzity v zemi, pokud jde o evropské i globální hodnocení. Také vedoucí představitelé Evropské unie však v den, kdy první „exilová univerzita“ v EU začala působit v hlavním městě sousedního členského státu, převážně mlčeli – a bylo to ohlušující a skličující mlčení.

Naopak vídeňský starosta Michael Ludwig zdůraznil význam této události. „Předloni jsme byli všichni svědky něčeho, co jsem pokládal za nemyslitelné a co by ve sjednocené Evropě nemělo mít místo,“ prohlásil. „Akademické instituci bylo sděleno, že už není v hlavním městě země vítána.“ Ludwigovy pocity však našly jinde v EU jen pramalou odezvu.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/UfRBwLrcs