GettyImages-1154860563 Henry Nicholls WPA Pool/Getty Images

Boris Johnson a ohrožení britské měkké síly

EDINBURGH – Britské ministerstvo pro mezinárodní rozvoj (DFID) pomohlo od svého založení před 22 lety vyzvednout z chudoby miliony lidí, poslalo do škol miliony dětí a zachránilo miliony životů prostřednictvím vakcinačních programů a dalších novátorských iniciativ. Nedávno se stalo světovou jedničkou v poskytování rozvojové pomoci chudým zemím čelícím pustošivým následkům klimatických změn.

Podle nového návrhu, který nyní vyhodnocuje přechodný tým pravděpodobného budoucího premiéra Velké Británie Borise Johnsona, by se však DFID začlenilo pod Ministerstvo zahraničí a věcí Commonwealthu (FCO). Nový premiér by tak řešil jeden problém – nepřijatelné zanedbávání britské diplomatické služby – vytvořením problému ještě většího: ztráty zřejmě největšího globálního aktiva Británie v současnosti a spolu s ním i měkké síly, kterou toto aktivum na všech kontinentech uplatňuje díky svému průkopnickému poslání skoncovat se světovou chudobou.

Jiné země už zjistily, že vtělení úsilí o mezinárodní pomoc do vlastního úřadu zahraniční služby poškozuje diplomatické i rozvojové aktivity. Nikdo nemá prospěch z toho, když se rozvoj, jemuž se daří v podmínkách transparentnosti a vnějšího dohledu, stane podmnožinou diplomacie, která vyžaduje diskrétnost a často bývá poznamenána špatnými výsledky auditů.

https://prosyn.org/JUDju5bcs