krauss54_Steffen Kugler-Bundesregierung-Pool via Getty Images_bidenmerkel Steffen Kugler/Bundesregierung/Pool via Getty Images

Wielka Gra Bidena

STANFORD – Joe Biden niedługo wyrusza w swoją pierwszą podróż do Europy jako prezydent USA. Po szczycie G7 w Anglii weźmie udział w szczycie NATO w Belgii, a następnie w spotkaniu bilateralnym z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Genewie. Ale chociaż Europa będzie służyć jako miejsce spotkań, tematem będą Chiny, ponieważ strategicznym priorytetem Bidena jest zebranie zjednoczonej zachodniej reakcji na chińskie zachowanie.

Rosnąca asertywność i pogarda Chin dla Europy zmieniła poglądy wielu europejskich przywódców na reżim prezydenta Xi Jinpinga, stwarzając okazję, której Biden nie chce przegapić. Choć może to zabrzmieć dziwnie, gazociąg Nord Stream 2 łączący Niemcy z Rosją jest teraz w centrum wysiłków Bidena, aby odciągnąć Europę – zwłaszcza Niemcy – od Chin.

Biden przez lata wyśmiewał Nord Stream 2 jako „złą ofertę dla Europy” argumentując, że zagraża bezpieczeństwu kontynentu, a zwłaszcza Polski, Ukrainy i państw bałtyckich. Podczas rozważania jego kandydatury na sekretarza stanu USA Antony Blinken powiedział, że nadchodząca administracja jest „zdeterminowana, aby zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec” ukończeniu rurociągu.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/abfei7Ppl